- Twoje korzysci jako czlonka Premium
- 10% rabatu na artykuły
- Priorytetowa wysyłka ekspresowa
- Bezpłatna dostawa od 100,00 zł
- Pomoc & Kontakt
Witamina C na skórę: Wszystko, co musisz wiedzieć o tym przeciwutleniaczu
Chcesz mieć promienną i równomierną cerę? W takim razie witamina C będzie kluczem do sekretu pięknej i młodej skóry. Ten przeciwstarzeniowy booster ma do zaoferowania znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać. Dziś przyjrzymy się działaniu witaminy C na skórę. Dowiesz się wszystkiego o korzyściach i funkcjach, jakie spełnia ten składnik aktywny. Wyjaśnimy również, dlaczego witamina C jest czasami trochę kapryśna, jeśli chodzi o codzienne stosowanie w pielęgnacji.
17 August 2024 • 5 min - czas czytania
Spis treści
Pielęgnacja skóry z witaminą C
Wszechstronna witamina C: Dlaczego Twoja skóra jej potrzebuje
Zanim zaczniemy, wyjaśnijmy: Co to jest witamina C? Występuje również pod nazwą chemiczną kwas askorbinowy i należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie. Wspiera organizm w wielu procesach chemicznych i jest odpowiedzialna między innymi za obronę immunologiczną czy metabolizm żelaza. Organizm nie jest w stanie sam jej wyprodukować. Dlatego Ty sama powinnaś zadbać o odpowiedni poziom witaminy C. Nie musisz obawiać się przedawkowania, ponieważ witamina C, której organizm lub skóra nie potrzebuje, jest wydalana wraz z moczem.
Pierwsze zmarszczki są często pierwszą oznaką utraty kolagenu. To białko strukturalne zapewnia skórze elastyczność i sprężystość. Witamina C normalizuje syntezę kolagenu w skórze i spowalnia jego degradację związaną z wiekiem. Witamina piękności zasłynęła również jako przeciwutleniacz. Wychwytuje wolne rodniki, które powstają w skórze w wyniku stresu oksydacyjnego. Odpowiedzialne za nie są na przykład promieniowanie UV, alkohol, nikotyna, brak snu, zła jakość powietrza lub leki.
Wolne rodniki możesz sobie wyobrazić jako piłeczki pingpongowe. Poruszają się w niekontrolowany sposób po skórze, niszcząc wszystko, z czym się zetkną. Nic dziwnego, że te masowe uszkodzenia komórek mogą skutkować przedwczesnym starzeniem się skóry. Witamina C wychwytuje wolne rodniki niczym sieć. Pomaga również innym przeciwutleniaczom, wzmacniając ich działanie (np. witaminie E – więcej na ten temat później).
Jak witamina C działa na skórę
Jeśli aplikujesz witaminę C bezpośrednio na skórę, może się ona w niej gromadzić i idealnie rozwijać swoje działanie. Jako najmniejsza ze wszystkich witamin wnika głęboko w skórę i jest tam optymalnie metabolizowana. Codzienne stosowanie serum z witaminą C może mieć następujące efekty:
- Zapobiega uszkodzeniom komórek, a cera wydaje się świeższa.
- Redukuje ziemiste plamy, a skóra odzyskuje swój naturalny blask.
- Minimalizuje przebarwienia i wyrównuje koloryt.
- Poprawia gęstość skóry, co nadaje jej zdrowy wygląd.
- Spłyca drobne zmarszczki, dzięki czemu cera jest bardziej równomierna.
- Wypryski i trądzik goją się szybciej, a blizny stają się mniej widoczne.
Słyszałaś kiedykolwiek o przebarwieniach? To ciemne plamy na skórze spowodowane nadprodukcją melaniny (nawiasem mówiąc, jest to ten sam pigment, który odpowiada za złotą opaleniznę). Witamina C może ograniczyć powstawanie plam pigmentacyjnych uwarunkowanych wiekiem poprzez hamowanie syntezy melaniny.
Rada
Wprawdzie witamina C zapewnia w pewnym stopniu ochronę przed promieniowaniem UV, ale nie należy polegać tylko na niej – zawsze smaruj skórę kremem z odpowiednio dobranym filtrem przeciwsłonecznym, nawet zimą. Badania wskazują również, że pielęgnacja skóry witaminą C sprawia, że twarz staje się bardziej wrażliwa. Dlatego bezpośrednio po aplikacji unikaj opalania i wizyt w solarium.
Pielęgnacja skóry – jak włączyć witaminę C do rutyny pielęgnacyjnej?
Działanie witaminy C na skórę było już przedmiotem wielu badań. Dlatego ten składnik aktywny uchodzi za dobrze przebadany. Niemniej jednak jest kilka rzeczy, o których powinnaś pamiętać, jeśli będziesz chciała wzmocnić swoją cerę witaminą C.
Witamina C – czysta czy jako pochodna?
Czysta witamina C charakteryzuje się doskonałą skutecznością. Ma jednak niestety trzy wady: Po pierwsze: Aby uzyskać maksymalne efekty, wymaga kwaśnego pH, co może powodować podrażnienia, a nawet piekące zaczerwienienia na skórze. Po drugie: Rozpuszcza się tylko w wodzie, więc nie można stosować jej w kremach i balsamach. Po trzecie: Jest niestabilna wobec czynników zewnętrznych, co ogranicza jej trwałość. To główny powód, dlaczego witamina C jest najczęściej stosowana w produktach do pielęgnacji skóry jako pochodna. Na liście INCI można znaleźć ją pod następującymi nazwami:
- Ascorbic Acid (czysta witamina C)
- Ascorbyl Glucoside, Dipalmiate, Palmiate lub Tetraisopalmiate
- Magnesium Ascorbate lub Ascorbyl Phosphate
- Tetrahexydecyl Ascorbate
- 3-O-Ethyl Ascorbic Acid
Te pochodne witaminy C mają mniejszą siłę działania. Oznacza to, że muszą najpierw zostać przekształcone w skórze w aktywną formę. Z drugiej strony są uznawane za lepiej tolerowane przez skórę niż czysty wariant. Są również chemicznie stabilne wobec tlenu i światła, dzięki czemu kosmetyki z witaminą C są bardziej trwałe.
Wybór odpowiedniego stężenia witaminy C
Czysta witamina C jest skuteczna już od stężenia 5%. Aby zmaksymalizować efekty, upewnij się, że serum znajduje się w szczelnie zamkniętej buteleczce z dozownikiem. Ponieważ pochodne mają mniejszą siłę działania, w tym przypadku idealne stężenie witaminy C zaczyna się od 15%. Masz wrażliwą skórę? Włączaj ten składnik aktywny powoli, aby zapobiec podrażnieniom. Ale uwaga: Od stężenia 20% skuteczność witaminy C może się ponownie zmniejszyć.
Jak prawidłowo stosować witaminę C
Istnieje kilka opcji aplikacji witaminy C na skórę. To Ty decydujesz, która z nich jest dla Ciebie najlepsza, wszystko zależy od rodzaju skóry i jej tolerancji. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, skonsultuj się z zaufaną kosmetyczką lub dermatologiem.
- Codzienna pielęgnacja nawilżająca: Witamina C w kremie nawilżającym może chronić skórę przed czynnikami zewnętrznymi i spowalniać starzenie się skóry.
- Witamina C jako serum: Jako alternatywa dla codziennego kremu pielęgnacyjnego serum z witaminą C ma intensywne działanie i pomaga także w walce z przebarwieniami. Można stosować je codziennie lub dwa do trzech razy w tygodniu.
- Witamina C jako kuracja: Stosuj produkt do pielęgnacji skóry o wysokim stężeniu witaminy C przez cztery tygodnie, a następnie zmień go na inny.
- Booster dla skóry w okolicach oczu: Skóra w tym miejscu jest szczególnie cienka i podatna na zmarszczki. Witamina C zapewni cudowny blask w tej partii twarzy.
Pamiętaj: Pielęgnacja witaminą C jest skuteczna tylko wtedy, gdy najpierw oczyścisz skórę. Używaj łagodnego preparatu oczyszczającego w postaci pianki lub żelu, a następnie toniku w celu przywrócenia odpowiedniego pH. Następnie nałóż wysoce skuteczne serum z witaminą C, a potem krem nawilżający.
Vitamin C Seren
Uwaga: Witamina C a inne składniki aktywne – przegląd
Niezależnie od tego, jak wszechstronnie witamina C działa na skórę: W połączeniu z innymi składnikami aktywnymi może zachowywać się nieco kapryśnie. Oto krótki przegląd, który pomoże Ci wybrać odpowiednie kosmetyki i zmaksymalizować korzyści witaminy C dla Twojej skóry.
Tak: Witamina C +
- kwas hialuronowy
- ceramidy
- kwas azelainowy
- alfa arbutyna
Nie: Witamina C +
- retinol
- BHA
- niacynamidy
- peptydy
Jednak witamina C ma w zanadrzu jeszcze jedną tajną broń: Może reaktywować inne przeciwutleniacze. Co to znaczy? Na przykład, jeśli cząsteczka witaminy E wychwyci wolny rodnik, staje się nieaktywna. Witamina C aktywuje ponownie już zużyte cząsteczki. Wzmacnia to witaminę E i jednocześnie oznacza, że jej pełny potencjał przeciwstarzeniowy można wykorzystać tylko dzięki temu połączeniu. To samo dotyczy innych przeciwutleniaczy, takich jak resweratrol czy koenzym Q10.
Rada
Pamiętaj: Zamiast wtłaczać w skórę jak najwięcej substancji aktywnych, przeanalizuj swoje potrzeby i wybierz pielęgnację skóry z witaminą C, która najlepiej pasuje do Twojej pozostałej rutyny. Dlaczego? Dlatego, że kluczem do magicznie promiennej cery nigdy nie jest tylko jeden składnik aktywny per se, ale zawsze cała formuła.
Witamina C: Często zadawane pytania
Podsumowanie
Do tej pory podchodziłaś do witaminy C z rezerwą? Teraz już wiesz, że możesz ją łatwo włączyć do swojej rutyny pielęgnacyjnej. Wolisz krem nawilżający z jedną z wielu pochodnych, czy serum z czystą witaminą C dla skoncentrowanego efektu? Niezależnie od tego, na co się zdecydujesz: Twoja skóra będzie zachwycona i odwdzięczy Ci się młodzieńczym wyglądem i naturalnym blaskiem.