- Twoje korzysci jako czlonka Premium
- 10% rabatu na artykuły
- Priorytetowa wysyłka ekspresowa
- Bezpłatna dostawa od 100,00 zł
- Pomoc & Kontakt
Niacynamid – wszystko o składniku, który potrafi zdziałać cuda
Niacynamid znajduje się w wielu kosmetykach i coraz częściej uważany jest za składnik, który potrafi zdziałać cuda. Znajdziesz go na przykład w serach, kremach i maseczkach do twarzy, które mają zachować świeżość i młodzieńczy wygląd Twojej skóry. Ale czym dokładnie jest niacynamid i jaki wpływ może mieć na Twoją skórę?
15 March 2023 • 4 min - czas czytania
Spis treści
Produkty z niacynamidem
Czym jest niacynamid?
Niacynamid lub nikotynamid to amid witaminy B3 (zmodyfikowana forma tej witaminy o nieco innej strukturze chemicznej). Witamina B3, znana również jako niacyna lub kwas nikotynowy, bierze udział w różnych procesach metabolicznych w organizmie. Spełnia zadania, które sprzyjają syntezie następujących składników:
- białka
- keratyna
- ceramidy
- elastyna
Ponadto witamina B3 jest ważna dla szeregu procesów oksydacyjnych w organizmie, jak również dla transportu wodoru w komórkach. Zazwyczaj witaminę tę przyswajamy z pożywieniem. Znajduje się ona na przykład w takich produktach spożywczych jak drożdże, mięso, mleko, wątroba i kiełki zbóż. Skrajny niedobór niacynamidu lub witaminy B3 może prowadzić do choroby skórnej zwanej pelagra, która w zależności od nasilenia objawia się zaczerwienieniem, swędzeniem, problemami z trawieniem, a nawet uszkodzeniem nerwów. Zwłaszcza osoby stosujące dietę wegańską powinny więc zwrócić baczną uwagę na odpowiednią podaż witaminy B3.
Jak niacynamid wpływa na skórę?
Przy stosowaniu zewnętrznym na skórę niacynamid ma następujące działanie:
- efekt rozjaśniający
- stymuluje syntezę kolagenu i elastyny
- stymuluje produkcję lipidów
- działanie antyoksydacyjne (ochrona przed szkodliwym działaniem wolnych rodników)
- chroni skórę przed utratą wilgoci
- może regulować wydzielanie sebum
- może zmniejszać stany zapalne
- wzmacnia naturalną barierę ochronną skóry
Wszystkie te właściwości czynią niacynamidy idealnymi składnikami kosmetyków przeznaczonych do poprawy wyglądu skóry i wzmocnienia jej bariery ochronnej. Niacynamidy mogą na przykład rozjaśniać plamy pigmentacyjne i plamy starcze oraz łagodzić zaczerwienienia. Są również stosowane w przypadku trądziku, aby ukoić skórę i zmniejszyć stan zapalny. W dłuższej perspektywie pozytywnie wpływają na regulację produkcji sebum.
W przypadku jakich problemów skórnych można stosować niacynamid?
Stosowanie niacynamidu ma uzasadnienie w przypadku wielu problemów skórnych. Ponieważ ma on działanie rozjaśniające, może być stosowany do rozjaśniania plam pigmentacyjnych, plam starczych lub piegów. Może również łagodzić trądzik lub zmniejszać ślady po pryszczach. Przy regularnym stosowaniu dobry krem z niacynamidem jest również w stanie stopniowo zredukować cienie i worki pod oczami. Ponieważ niacynamid poprawia nawilżenie skóry, kremy lub sera z tym składnikiem doskonale nadają się do pielęgnacji skóry suchej. Poprzez stymulację syntezy kolagenu, ceramidów i elastyny poprawia również elastyczność i sprężystość skóry. Dzięki temu zmniejsza oznaki starzenia się skóry i wygładza pierwsze zmarszczki. Zapobieganiu przedwczesnemu starzeniu się skóry spowodowanemu ekspozycją na promieniowanie słoneczne służą właściwości antyoksydacyjne niacynamidów. Są one w stanie zneutralizować wolne rodniki, które powstają pod wpływem promieniowania UV i mogą uszkodzić skórę.
Czy niacynamidy pomagają przy trądziku?
Niacynamidy są sprawdzonym środkiem regulującym wydzielanie sebum przez skórę, a tym samym poprawiającym jej ogólną kondycję. Pryszcze pojawiają się, gdy skóra produkuje zbyt dużo sebum i nie może ono odpłynąć przez pory. Jeśli por zostanie zatkany, sebum nadal się zbiera, powodując powstanie czerwonego guzka lub pryszcza. Jeśli tym miejscu dodatkowo gromadzą się bakterie, prowadzi to nieprzyjemnych stanów zapalnych. Niacynamidy mogą łagodzić te procesy, a tym samym zapobiegać powstawaniu pryszczy i zaskórników. Ponadto ten składnik aktywny stymuluje naturalną regenerację skóry i wzmacnia jej funkcje odpornościowe. Dzięki temu jest ona bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych takich jak bakterie i inne zarazki. Także dobre nawilżenie, stymulowane przez stosowanie niacynamidu, poprawia wygląd skóry trądzikowej i zanieczyszczonej.
Jak prawidłowo stosować niacynamid
W celu prawidłowego stosowania niacynamidu najlepiej zdać się na sprawdzone formuły producentów kosmetyków. Firmy ściśle współpracują z dermatologami i chirurgami plastycznymi, aby dokładnie zbadać skuteczność i tolerancję swoich produktów. Do poszczególnych preparatów zawsze dołączona jest szczegółowa instrukcja stosowania, która daje dodatkowe poczucie bezpieczeństwa. W kwestii, czy stosować niacynamid rano czy wieczorem, możesz również w pełni polegać na opisach produktów. Niektóre preparaty są przeznaczone specjalnie do stosowania na noc – wspierają regenerację skóry podczas snu. Inne kremy lub sera są bardziej odpowiednie do stosowania w ciągu dnia lub aplikacji po porannej rutynie oczyszczania twarzy.
Jak długo trzeba czekać, aby efekt był widoczny?
To zawsze zależy od produktu i stanu Twojej skóry. Ogólnie można stwierdzić, że: Aby uzyskać widoczny efekt działania niacynamidu na skórę, konieczne są co najmniej dwa tygodnie regularnego stosowania. Niektóre sera działają już po pierwszej aplikacji, sprawiając, że skóra wydaje się bardziej jędrna, wyrównana i napięta. Jednak jest to zazwyczaj spowodowane złożoną formułą produktu z dodatkowymi składnikami takimi jak kwas hialuronowy lub ceramidy.
Szczególnie w przypadku rozjaśniającego działania niacynamidu w odniesieniu do plam pigmentowych, plam starczych czy śladów po trądziku wymagana jest odrobina cierpliwości. Zmiany pigmentowe zanikają stopniowo. Ten łagodny proces wymaga po prostu czasu, ponieważ skóra nie regeneruje się z dnia na dzień, ale potrzebuje na to kilku tygodni. Dlatego też kurację serum z niacynamidem należy kontynuować przez co najmniej cztery tygodnie. Także w przypadku leczenia trądziku i skóry z niedoskonałościami ustąpienie pierwotnego stanu zapalnego może zająć kilka tygodni.
Czy witamina B3 ma skutki uboczne?
Przy prawidłowym dozowaniu niacynamid nie ma skutków ubocznych. Jednak zbyt duża podaż tej witaminy może powodować zaczerwienienie skóry, swędzenie i problemy z trawieniem. Przedawkowanie w wyniku stosowania samych kosmetyków jest bardzo mało prawdopodobne. Stężenia substancji czynnej są tutaj zbyt niskie, aby mieć negatywny wpływ na organizm. Jeśli jednak przyjmujesz suplementy diety z witaminą B3 lub niacynamid, zapytaj lekarza, czy możesz równolegle stosować kosmetyki z niacynamidem.
Wniosek
Jak widzisz, niacynamidy mogą zrobić dla skóry wiele dobrego. Wspomagają jej naturalną regenerację, nawilżają i korzystnie wpływają na barierę ochronną. W przypadku problemów skórnych takich jak trądzik różowaty, niedoskonałości i plamy pigmentacyjne, niacynamidy pomagają w przywróceniu równomiernej i gładkiej cery. Poprzez regulację wydzielania sebum mają również korzystny wpływ na skórę zanieczyszczoną lub tłustą. Przy okazji zwężają duże pory, dzięki czemu cera jest miękka i wygląda młodzieńczo.
Niacynamidy są idealne do rutyny przeciwstarzeniowej. Chronią skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i redukują drobne zmarszczki poprzez poprawę nawilżenia. Odkryj liczne, wysoce skuteczne produkty pielęgnacyjne z niacynamidem w parfumsdreams i zafunduj sobie luksusową pielęgnację skóry!