- Twoje korzysci jako czlonka Premium
- 10% rabatu na artykuły
- Priorytetowa wysyłka ekspresowa
- Bezpłatna dostawa od 100,00 zł
- Pomoc & Kontakt
Kwas hialuronowy – cudowny środek nawilżający pod lupą
Badania już dawno to potwierdziły: pielęgnacja skóry kwasem hialuronowym może widocznie zredukować zmarszczki. Dzieje się tak ze względu na jego zdolność do wiązania dużych ilości wody. Poprawia to elastyczność skóry, dzięki czemu drobniejsze zmarszczki same się wygładzają. Ale czy każdy produkt z kwasem hialuronowym jest równie skuteczny? Te i inne fakty na temat najlepszego preparatu nawilżającego znajdziesz w tym artykule.
07 June 2024 • 3 min - czas czytania
Spis treści
Pielęgnacja kwasem hialuronowym
Co to jest kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy jest produktem wytwarzanym naturalnie przez organizm. Pod względem chemicznym to łańcuch cząsteczek cukru, który ma cudowną właściwość: przyciąga wodę niczym magnes i ją zatrzymuje. Jeden gram substancji aktywnej może związać do 6 litrów wody. Kwas hialuronowy jest jednym ze składników mazi stawowej – wytwarzanego przez organizm naturalnego "smaru" dla naszych stawów. Kwas hialuronowy w produktach kosmetycznych zapewnia długotrwałe nawilżenie skóry i włosów. Na liście INCI znajdziesz tę substancję pod naukową nazwą Sodium Hyaluronate lub Hyaluronic Acid.
Zastanawiasz się, czy tolerujesz ten składnik? Dobra wiadomość jest taka, że: pomimo swojej "drażniącej" nazwy kwas hialuronowy niesie ze sobą znikome ryzyko wystąpienia alergii lub podrażnień. Wynika to z faktu, że substancja ta występuje naturalnie w naszym organizmie.
Wielkość ma znaczenie: Który kwas hialuronowy działa najlepiej?
Już od dawna na scenie kosmetycznej wiadomo, że pielęgnacja twarzy kwasem hialuronowym nawilża, ujędrnia skórę i w ten sposób redukuje drobne zmarszczki. Ale tylko nieliczni znają istotę działania kwasu hialuronowego. Znaczenie ma nie tylko stężenie, ale także długość łańcuchów kwasu hialuronowego, a tym samym wielkość poszczególnych cząsteczek. Wyróżnia się trzy rodzaje kwasu hialuronowego:
Wysokocząsteczkowy/długołańcuchowy kwas hialuronowy. Cząsteczki są duże i dlatego nie mogą wnikać głęboko w skórę. Tworzą jedynie równomierny film na skórze, dzięki któremu wygląda ona na wypełnioną. Ten natychmiastowy efekt utrzymuje się tylko przez krótki czas. Nie ma działania długotrwałego. Tworzy film na skórze bez wnikania w głębsze warstwy skóry. Ta forma kwasu hialuronowego wykazuje również właściwości przeciwzapalne.
Niskocząsteczkowy/krótkołańcuchowy kwas hialuronowy: Cząsteczki są mniejsze i mogą przenikać do środkowych warstw skóry. Dzięki temu możliwe jest także długotrwałe działanie.
Kwas oligohialuronowy: To forma kwasu hialuronowego o najmniejszych cząsteczkach. Dzięki temu wnika on bardzo głęboko w skórę i wykazuje długotrwałe działanie. Ta postać jest wyjątkowo skuteczna w przeciwstarzeniowej pielęgnacji skóry.
Niestety, wszystkie trzy rodzaje kwasu hialuronowego mają takie samo oznaczenie na liście składników. Aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje, skontaktuj się z producentem produktu. Ważnym wskaźnikiem jakości jest też cena. W związku z tym, że kwas oligohialuronowy jest bardzo drogi w produkcji, nie znajdziesz go w tanich produktach.
Idealne stężenie kwasu hialuronowego
Z reguły 1% kwasu hialuronowego to stężenie całkowicie wystarczające, o ile jest to kwas krótkołańcuchowy lub oligohialuronowy. Jeśli jego zawartość jest wyższa, produkt staje się lepki i pozostawia na skórze nieprzyjemne uczucie. Podobnie jest z tak zachwalanym "natychmiastowym efektem", szczególnie w przypadku wysokocząsteczkowego kwasu hialuronowego. Zamiast wnikać w skórę, kwas hialuronowy pokrywa drobne zmarszczki niczym wodnisty film i sprawia, że stają na krótki czas niewidoczne.
Chroni to wprawdzie skórę przed wpływami zewnętrznymi, ale po zmyciu efekt działania kwasu hialuronowego znika. Dlatego najlepszą opcją jest stosowanie mieszanki różnych postaci kwasu hialuronowego: większe cząsteczki dają natychmiastowy efekt i od razu napinają skórę, a mniejsze zapewniają długotrwałe działanie.
Wszechstronny kwas hialuronowy
Nic dziwnego, że ten składnik aktywny jest tak popularny. Oprócz właściwości przyciągających wodę i nawilżających kwas hialuronowy ma również spory potencjał przeciwzapalny. Inną jego zaletą jest to, że chroni komórki skóry przed wolnymi rodnikami i wspomaga ich wzrost. Kwas hialuronowy wpływa też pozytywnie na gojenie się ran.
W połączeniu z kwasem hialuronowym często wymienia się kolagen. Należy jednak znać niewielką, ale subtelną różnicę między tymi dwiema substancjami. Kolagen jest również produktem wytwarzanym naturalnie przez organizm. Jednak podczas gdy kwas hialuronowy nadaje skórze elastyczność, kolagen to białko strukturalne, które ją ujędrnia. Kiedy te składniki aktywne są stosowane razem, łączą swoje potencjały i tworzą duet nie do pokonania.
Jak stosować kwas hialuronowy w pielęgnacji skóry?
Stosowanie kwasu hialuronowego nie jest zbyt skomplikowane, gdyż jest on popularnym składnikiem wielu kosmetyków pielęgnacyjnych. Kwas hialuronowy często znajduje się w serach do twarzy, a także w kremach do twarzy czy maseczkach nawilżających. To zasługa tego, że jest on nie tylko dobrze tolerowany, ale można go łączyć z innymi składnikami aktywnymi.
Serum do twarzy z kwasem hialuronowym to wspaniały dodatek do każdej rutyny pielęgnacyjnej. Wystarczy nanieść serum na oczyszczoną skórę, a następnie nałożyć zwykły krem do twarzy, a w razie potrzeby dodatkowo olejek do twarzy. Zawsze pamiętaj, żeby najpierw używać wodnistych konsystencji, a następnie kremowych lub tłustych. Dzięki temu cenne składniki serum zostaną zamknięte w skórze i będą mogły w pełni rozwinąć swoje działanie.
Kwas hialuronowy rano czy wieczorem?
Kwas hialuronowy to składnik aktywny, który można stosować zarówno rano, jak i wieczorem. Nie podrażnia skóry i nie zwiększa jej wrażliwości na słońce. Dzięki temu kwas hialuronowy jest idealnym preparatem zarówno na dzień, jak i na noc. Rano oferuje równomierną bazę pod makijaż, a w nocy pomaga skórze się zregenerować.
Serum do twarzy z kwasem hialuronowym
Wniosek
Nic dziwnego, że trudno dziś sobie wyobrazić pielęgnację bez kwasu hialuronowego. Ten składnik aktywny jest wykorzystywany w wielu produktach do pielęgnacji skóry i można łączyć go z innymi składnikami aktywnymi. Liczne badania potwierdziły jego działanie wypełniające. Ważne jest, aby stosować odpowiednie stężenia i zwracać uwagę na wielkość cząsteczek. Na tej podstawie można odróżnić puste obietnice od produktów wysokiej jakości. Aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty, ważne jest jednak regularne stosowanie tego składnika aktywnego przez dłuższy czas.