Time to care: -25%* w Dreamuary

Menu

Parfumdreams

Peelingi chemiczne – jak działają?

Peeling chemiczny – dla wielu ludzi nazwa ta brzmi na początku dość nietypowo. Czym więc dokładnie jest i jak wykorzystuje się tę metodę w kosmetyce? Jakie są jego zalety w porównaniu z peelingiem mechanicznym i jakie jest ewentualne ryzyko związane z jego stosowaniem? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w tym artykule. Wkrótce dowiesz się, czym jest peeling chemiczny i jak najlepiej go wykorzystać, aby poprawić wygląd swojej skóry.

15 March 2023 • 5 min - czas czytania

Czym są peelingi chemiczne?

Peeling chemiczny to metoda chemicznego złuszczania i usuwania martwych komórek skóry. W porównaniu z peelingiem mechanicznym, w przypadku którego wykorzystuje się mikrodrobinki do ścierania martwych komórek skóry, jego działanie nie kończy się na powierzchni skóry. Wnika on w głąb skóry, dzięki czemu może stymulować metabolizm i wspierać produkcję kolagenu w środkowych warstwach skóry. Ponieważ nie obciąża mechanicznie powierzchni skóry, jest łagodniejszy niż peeling mechaniczny.

Jakie są rodzaje peelingów chemicznych?

Peelingi chemiczne ogólnie dzielą się na trzy rodzaje:

  • powierzchowne peelingi chemiczne, zwykle z użyciem alfa hydroksykwasu (AHA)

  • średnio głębokie peelingi chemiczne z kwasem trójchlorooctowym (TCA)

  • głębokie peelingi chemiczne z fenolem

W przypadku powierzchownych peelingów chemicznych do użytku domowego powszechne jest maksymalne stężenie 20% kwasu glikolowego. Gdy dermatolodzy stosują te peelingi w warunkach kontrolowanych, często używają preparatów o stężeniu do 30% kwasu glikolowego. Takich zabiegów nie uznaje się jednak za leczenie medyczne i dlatego nie muszą być wykonywane pod nadzorem lekarskim. Peeling chemiczny można zatem wykonać w domu, aby poprawić wygląd skóry i stymulować produkcję kolagenu. Można go również wykorzystać do zmniejszenia plam pigmentacyjnych lub śladów po trądziku.

Peelingi chemiczne z kwasem trójchlorooctowym mogą wykonywać tylko lekarze. Zabieg ten stosuje się do redukcji blizn i zmarszczek oraz usuwania plam pigmentacyjnych. Głęboki peeling chemiczny z fenolem stymuluje odnowę włókien sprężystych i kolagenowych w skórze. Również w tym przypadku konieczny jest nadzór medyczny.

W jaki sposób i jak często należy stosować peelingi chemiczne?

Częstotliwość stosowania peelingu chemicznego zależy od kondycji skóry, jak również od rodzaju problemów skórnych i formuły peelingu. Najlepiej zawsze postępować zgodnie z instrukcją stosowania na produkcie. Jeśli masz zdrową skórę i normalną cerę, możesz stosować peeling chemiczny mniej więcej raz w tygodniu. Jeśli Twoja skóra jest skłonna do wyprysków i trądziku, częstotliwość można zwiększyć do maksymalnie dwóch zabiegów w tygodniu. Jeśli masz skórę suchą lub wrażliwą, powinnaś stosować peeling chemiczny na twarz nie częściej niż raz w miesiącu. Jeśli podczas wykonywania peelingu chemicznego poczujesz dyskomfort lub pojawi się zaczerwienienie, powinnaś zrobić przerwę w zabiegu lub zwiększyć odstępy między kolejnymi aplikacjami.

Pamiętaj również, że peeling chemiczny twarzy może zwiększyć wrażliwość skóry na światło. Dlatego latem należy unikać peelingów chemicznych i wybierać inne sposoby na poprawę wyglądu skóry. Dodatkowo na co dzień stosuj ochronę przed promieniowaniem UV, do codziennej pielęgnacji idealnie nadają się kremy z filtrem.

Peeling chemiczny – stosowanie

Obszary zastosowania peelingu chemicznego zależą od intensywności kuracji. Tak więc powierzchowny peeling chemiczny usuwa wierzchnie warstwy skóry i sprzyja ich regeneracji. Im intensywniejsze działanie peelingu i im głębiej wnika on w warstwy skóry, tym silniejsze mogą być efekty. Cele zabiegu z użyciem peelingu chemicznego mogą być następujące:

  • korekcja blizn na twarzy - sprawdza się świetnie, jeśli blizny nie są zbyt grube

  • ujędrnienie i wygładzenie wierzchniej warstwy skóry w połączeniu ze stymulacją produkcji kolagenu

  • ogólna poprawa wyglądu skóry

  • usunięcie zmarszczek, przebarwień, śladów po trądziku lub plam pigmentacyjnych

Pierwsze użycie chemicznego peelingu do twarzy może powodować delikatne uczucie dyskomfortu. Krótko po zabiegu skóra może zareagować zaczerwienieniem i podrażnieniem. Potrzebuje wtedy odżywczej pielęgnacji, która dobrze ją nawilży, ukoi i zmniejszy zaczerwienienia.

W jakich formach dostępne są peelingi chemiczne?

Chcesz sama zastosować peeling chemiczny, aby poprawić wygląd swojej skóry? W takim razie powinnaś wybierać produkty o niskiej zawartości aktywnych składników złuszczających. Można je stosować również bez doświadczenia dermatologicznego. Dostępne są powierzchowne peelingi chemiczne z następującymi składnikami aktywnymi:

  • AHA (alfa hydroksykwasy)
  • kwas BHA (beta hydroksykwas), znany również jako kwas salicylowy
  • PHA (polihydroksykwas)

Kwasy AHA usuwają wierzchnią warstwę skóry, wyrównują koloryt cery i mogą zredukować zmarszczki. Należą do nich na przykład kwas glikolowy, kwas mlekowy i kwas migdałowy. Najczęściej stosowany do peelingów chemicznych jest kwas glikolowy - jest dobrze tolerowany i nawilża skórę podczas zabiegu. Kwas mlekowy lub kwas migdałowy działają wolniej niż kwas glikolowy, ale powodują mniej podrażnień. Doskonale sprawdzają się jako peeling chemiczny dla skóry wrażliwej.

Kwas BHA lub kwas salicylowy ma intensywniejsze działanie niż kwasy AHA. W efekcie stymuluje skórę do szybszej regeneracji. Kwas salicylowy może również zmniejszyć stan zapalny i odblokować zatkane pory. Zatem peeling BHA nadaje się idealnie do skóry z niedoskonałościami i trądzikowej.

PHA jest bardzo podobny do AHA, ale działa znacznie wolniej i mniej podrażnia skórę niż AHA. Niemniej jednak peeling z PHA może zmniejszyć zmarszczki i plamy pigmentacyjne oraz wyrównać koloryt cery. Peeling do twarzy z PHA jest odpowiedni również dla skóry wrażliwej i skłonnej do zaczerwienień.

Jakie zalety ma peeling chemiczny?

Peeling chemiczny działa na skórę, stymulując jej naturalną regenerację i poprawiając jej wygląd od środka. Wierzchnie warstwy skóry są rozpuszczane dzięki aplikacji peelingu i usuwane bez mechanicznego obciążania. Niewielka zawartość aktywnych składników złuszczających, a także dodatek składników pielęgnacyjnych i łagodzących umożliwiają wykonanie bardzo delikatnych zabiegów. W głębszych warstwach komórek odbywa się stymulacja produkcji kolagenu - daje to długotrwałe efekty dla elastyczności i sprężystości skóry. Ponadto, peeling chemiczny może widocznie zredukować zmarszczki i usunąć przebarwienia lub plamy pigmentacyjne.

Efekty peelingu chemicznego przed i po:

  • skóra jest bardziej równomierna
  • zmarszczki i drobne linie są zredukowane
  • plamy pigmentacyjne i ślady po trądziku są jaśniejsze
  • blizny są mniej widoczne
  • skóra jest jędrniejsza i bardziej elastyczna

Kiedy należy zrezygnować z peelingu chemicznego?

Zabiegi peelingiem chemicznym nie zawsze są wskazane. Przykładem jest trądzik różowaty, którego objawy mogą się zaostrzyć po zastosowaniu peelingu chemicznego. Ten zabieg nie jest zalecany także dla kobiet w ciąży, ponieważ w tym czasie skóra bardzo się zmienia. Osoby, których funkcje odpornościowe są osłabione, również powinny zrezygnować z peelingów chemicznych dla własnego zdrowia i bezpieczeństwa. Jeśli nie masz pewności, czy Twoja skóra dobrze zniesie peeling chemiczny, przed jego zastosowaniem skonsultuj się z lekarzem.

Wniosek

Dzięki peelingowi z kwasami owocowymi lub peelingowi chemicznemu możesz widocznie poprawić wygląd swojej skóry już po kilku aplikacjach. Produkty o łagodnym działaniu, które delikatnie usuwają wierzchnie warstwy naskórka, w zupełności wystarczą, aby pobudzić skórę do intensywniejszej regeneracji. Oczyszczone pory i równomierna cera sprawiają, że twarz znów emanuje młodzieńczym blaskiem. Dodatkowo możesz również zmniejszyć widoczność drobnych linii i zmarszczek, dlatego warto włączyć peeling chemiczny do swojej pielęgnacji przeciwstarzeniowej. Bezpieczną aplikację zapewniają produkty testowane dermatologicznie o sprawdzonych formułach, które są odpowiednie również dla skóry wrażliwej. Odkryj peelingi chemiczne i najwyższej jakości produkty do pielęgnacji twarzy w parfumdreams już teraz!

To także może Cię zainteresować

Nasz serwis dla Ciebie

Footer Image

Zapisz się do newslettera i odbierz kupon 21%**

  • Odbierz swój kupon powitalny
  • Nie przegap więcej rabatów
  • Bądź jednym z pierwszych
  • Wygraj wspaniałe nagrody

Dokładne warunki rabatowe można znaleźć w osobistym biuletynie powitalnym. Warunki uczestnictwa w konkursie newslettera można znaleźć tutaj. tutaj. Informacje o tym, jak przetwarzamy Twoje dane, znajdziesz w naszej polityce prywatności. Polityka prywatności. Możesz w dowolnym momencie odwołać swoją zgodę na otrzymywanie newslettera za pomocą linku do rezygnacji z subskrypcji, który znajduje się na końcu każdego newslettera.

** Szczegółowe warunki promocji znajdziesz w swoim osobistym newsletterze powitalnym

*Rabat został już odliczony od ceny produktu i obowiązuje tylko na wybrane artykuły. Kod rabatowy nie jest potrzebny. Oferta obowiązuje do 13.01.2025.

Sposoby płatności


Kupuj doskonale

Bezpieczne zakupy

Partnerzy transportowi

parfumdreams App
parfumdreams
Facebook
Instagram
Tik Tok
Youtube
Pinterest
LinkedIn
Copyright 2025 Parfümerie Akzente GmbH