Pomysł na prezent na ostatnią chwilę: Sprawdź nasze karty podarunkowe

Menu

Parfumdreams

Pantenol – uniwersalny składnik pielęgnacyjny

Prawdopodobnie znasz go jako balsam na rany lub jako szybką pomoc na oparzenia słoneczne. Pantenol potrafi jednak o wiele więcej! Ten niepozorny składnik aktywny jest dobrze przebadany i może być prawdziwym game changerem, zwłaszcza w przypadku podrażnionej, wrażliwej lub nawet uszkodzonej skóry. Dziś prześwietlimy tę niedocenianą substancję i odpowiemy na pytanie: Czym w ogóle jest pantenol? I dlaczego także Twoja skóra może korzystać z jego pozytywnego działania? Oto odpowiedź.

23 October 2024 • 5 min - czas czytania

Podstawowa wiedza kosmetyczna: Czym jest pantenol?

Nawet jeśli słyszałaś to już wiele razy: Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że pantenol to prowitamina B5. W organizmie jest on najpierw przekształcany w kwas pantotenowy (witaminę B5), a następnie w koenzym A. Jako taki odgrywa ważną rolę w metabolizmie skóry, ponieważ jest chemicznym prekursorem wielu substancji sygnalizacyjnych. Dzięki temu nie powoduje on podrażnień i jest dobrze tolerowany nawet przez wrażliwą lub uszkodzoną skórę.

Do tej pory ten składnik aktywny nie był przedmiotem szczególnego zainteresowania. Po prostu czuło się, że zawsze był i nie trzeba było o tym wspominać. Wynika to z faktu, że jest on obecny na rynku od 1944 roku i znajduje się w wielu produktach do pielęgnacji skóry i włosów. Sama cząsteczka pantenolu jest bardzo mała. Dzięki temu bez trudu wnika w skórę i rozwija tam swoje wszechstronne działanie. Alergie na pantenol lub nietolerancje są właściwie nieznane. Wręcz przeciwnie: Pantenol ma wiele zalet, z których korzystają w szczególności wrażliwe typy skóry.

Wskazówka

Chcesz wiedzieć, czy twój produkt do pielęgnacji twarzy lub ciała zawiera pantenol? Rzuć okiem na listę składników (INCI). Ten składnik aktywny jest tam wyraźnie oznaczony jako pantenol lub dekspantenol. Ten ostatni znajduje się głównie w kremach gojących rany, ponieważ to właśnie tam można najlepiej wykorzystać jego właściwości regeneracyjne.

Wszechstronne zastosowanie: Działanie pantenolu na skórę

Zaczerwienienia, podrażnienia, swędzenie: Wrażliwa skóra może być prawdziwym wyzwaniem pielęgnacyjnym. Być może właśnie pantenol jest tą długo wyczekiwaną tajną bronią, która naprawdę może pomóc. A to dlatego, że ma on właściwości stymulujące produkcję kwasów tłuszczowych i lipidów w skórze. Ponieważ są one ważnymi komponentami zdrowej bariery skórnej, pantenol może przyczynić się do jej wzmocnienia. Z tego dobroczynnego działania korzystają nawet osoby z atopowym zapaleniem skóry lub innymi stanami zapalnymi.

Często cierpisz z powodu bardzo przesuszonej skóry? Pantenol może również pomóc w lepszym wiązaniu wody i tym samym w poprawie ogólnego poziomu nawilżenia skóry. Zimą z zalet pantenolu skorzysta również skóra normalna, ponieważ wilgoci nigdy za wiele, i to niezależnie od rodzaju skóry.

Upadłaś podczas biegania lub zbyt długo oddawałaś się kąpieli słonecznej? Pantenol może przyspieszyć gojenie powierzchownych ran. Tym samym może on szybko łagodzić otarcia, zaczerwienienia lub oparzenia słoneczne. Nic dziwnego, że pantenol znajduje się w niemal każdym kosmetyku po opalaniu. Używając go, nie musisz zwracać na nic szczególnej uwagi. Z łatwością włączysz go w codzienną rutynę pielęgnacyjną.

Pantenol a dekspantenol: Czym się różnią?

Z pewnością słyszałaś już oba te terminy w kontekście kosmetyków i pielęgnacji skóry. Powód jest prosty. Dekspantenol to tak zwany „pantenol prawoskrętny”. Ta niewielka różnica w strukturze chemicznej sprawia, że jest on idealnie metabolizowany przez organizm. Jest zatem szybciej dostępny w swojej aktywnej chemicznie postaci niż koenzym A.

Jeśli na etykiecie balsamu znajduje się nazwa pantenol, to zawsze zawiera on 50% dekspantenolu i 50% „zwykłego” pantenolu. Jeśli chcesz przyspieszyć gojenie ran kremem, upewnij się, że zawiera on tylko czysty dekspantenol. Można go również znaleźć na liście składników.

W szczegółach: Pantenol i jego dobroczynne działanie na skórę

Już wiesz, że pantenol jest niesamowicie wszechstronny, jeśli chodzi o pielęgnację skóry. Istnieje jednak kilka specjalnych obszarów, w których ten składnik aktywny okazał się szczególnie skuteczny.

Pantenol w preparatach do pielęgnacji skóry po zrobieniu tatuażu

Tatuaż bardzo obciąża skórę. Chociaż skaleczenia są tylko powierzchowne, skóra zdecydowanie potrzebuje pomocy w regeneracji. Smarowanie kremem z pantenolem świeżego tatuażu kilka razy dziennie przyspieszy gojenie, a Twoje dzieło sztuki na skórze będzie wyglądać jeszcze lepiej.

Oparzenia? Pantenol jako pierwsza pomoc

Do oparzeń dochodzi często szybciej, niż zdążysz wymówić „pantenol”. Czy to w domu, czy podczas aktywności na świeżym powietrzu: Zawsze powinnaś mieć w pogotowiu krem na rany z pantenolem. O ile nie utworzyły się pęcherze, bez problemu możesz użyć go do leczenia oparzeń pierwszego stopnia. Kojące działanie pantenolu może złagodzić ból. Ważne: W razie wątpliwości zawsze konsultuj się z lekarzem!

Poprawa elastyczności blizn dzięki pantenolowi

Struktura tkanki bliznowatej różni się od normalnej skóry składem włókien kolagenowych. Kluczowy jest przy tym moment rozpoczęcia stosowania pantenolu. Im szybciej zaczniesz, tym bardziej gładkie i mniej widoczne będą blizny.

Pielęgnacja ust pantenolem

Kto powiedział, że kosmetyki do makijażu nie mogą pielęgnować? Wiele pomadek do ust zawiera pantenol. Ponieważ usta nie są w stanie same się nawilżyć z powodu braku gruczołów łojowych i potowych, pilnie potrzebują wsparcia z zewnątrz. Tutaj przychodzi z pomocą dobroczynne działanie pantenolu w kosmetykach.

Pantenol w pielęgnacji niemowląt i podczas karmienia piersią

Odparzona pupa lub pieluszkowe zapalenie skóry mogą szybko zepsuć nastrój dziecka. W takich sytuacjach pantenol jest chętnie używanym składnikiem aktywnym, ponieważ nie podrażnia nawet wrażliwej skóry niemowlęcia. Może również przyspieszyć regenerację obolałych brodawek sutkowych, czyniąc wspólne chwile jeszcze bardziej harmonijnymi.

Łatwy do łączenia: Jak stosować pantenol w codziennej rutynie?

Czy to jako ochrona przed mrozem, czy dla skóry wrażliwej: Pantenol znajduje się w wielu kremach do twarzy, chociaż większość z nas nie zdaje sobie z tego sprawy. Nie ma potrzeby ostrożnego wprowadzania go do codziennej rutyny pielęgnacyjnej, ponieważ i tak jest już zazwyczaj obecny w używanych przez nas kosmetykach. Ponadto pantenol niezwykle łatwo łączy się z innymi składnikami aktywnymi. Jest świetnym towarzyszem innych substancji czynnych, które dodatkowo podkreślają jego zalety.

  • Aloes: Najlepszy przyjaciel przy oparzeniach i oparzeniach słonecznych, wspomaga kojące działanie pantenolu i chłodzi dotknięty obszar skóry. Sok z tej pustynnej rośliny dostarcza również cennego nawilżenia i witamin.

  • Mocznik: Pierwotnie produkt rozpadu różnych białek, dziś produkowany syntetycznie. Mocznik jest składnikiem ochronnego płaszcza kwasowego i dostarcza wilgoci, którą pantenol wiąże w skórze – dream team do walki z przesuszeniem i swędzeniem.

  • Alantoina: Może stymulować regenerację komórek skóry, łagodzić swędzenie i zapewniać niezbędne nawilżenie. W połączeniu z pantenolem doskonale pielęgnuje wymagającą skórę i tkankę bliznowatą.

Podczas gdy inne substancje czynne, takie jak witamina C lub retinol lubią być stosowane samodzielnie, pantenol można bez problemu łączyć z innymi składnikami aktywnymi. Jego właściwości kojące, przeciwzapalne i regenerujące mają dobroczynne działanie na każdy rodzaj skóry, niezależnie od innych wymagań.

FAQ

Czy mogę stosować pantenol w przypadku chorób skóry? Jeśli egzema lub atopowe zapalenie skóry uprzykrzają Ci życie, pantenol może przynieść ulgę. Ten składnik aktywny jest bowiem uważany za wyjątkowo niedrażniący i jest również dobrze tolerowany przez skórę uszkodzoną i ze stanem zapalnym. Jego właściwości regenerujące mogą również poprawić odporność skóry.
Czy pantenol może zatykać pory? Ponieważ ten składnik aktywny może zwiększyć nawilżenie skóry, w przypadku cery tłustej lub bardzo zanieczyszczonej należy rzeczywiście zachować większą ostrożność. A to dlatego, że dodatkowa stymulacja własnych kwasów tłuszczowych skóry może powodować zatykanie porów. Zniweczyłoby to wszystkie korzyści płynące ze stosowania pantenolu. Dlatego też wprowadzaj pantenol powoli i używaj go z umiarem.
Jak pantenol działa na włosy? Szampon, odżywka lub maska z pantenolem mogą zmienić matowe włosy w zdrowo wyglądającą i lśniącą czuprynę. Składnik ten pokrywa bowiem włosy niczym film. Wygładza ich powierzchnię, dzięki czemu światło lepiej się odbija, a fryzura wygląda tak świeżo jak po wizycie u fryzjera.

Podsumowanie

Pantenol jest składnikiem aktywnym, który niezasłużenie pozostaje w cieniu. Być może jego nazwa nie jest tak wymyślna, jak nazwy innych substancji czynnych, ale działanie pantenolu na skórę jest naprawdę godne uwagi. Niezależnie od tego, czy chodzi o tatuaż, oparzenia słoneczne czy pielęgnację niemowląt: Dzięki pantenolowi sucha, podrażniona, a nawet uszkodzona skóra może szybciej się zregenerować. Odkryj produkty do pielęgnacji twarzy i ciała, żele pod prysznic, szampony oraz pomadki z pantenolem w sklepie internetowym parfumdreams.

To także może Cię zainteresować

Nasz serwis dla Ciebie

21% Kupon rabatowy

Zamów subskrypcję newslettera i odbierz kupon rabatowy 21%**

** Szczegółowe warunki promocji znajdziesz w swoim osobistym newsletterze powitalnym

Sposoby płatności


Kupuj doskonale

Bezpieczne zakupy

Partnerzy transportowi

parfumdreams App
parfumdreams
Facebook
Instagram
Tik Tok
Youtube
Pinterest
LinkedIn
Copyright 2024 Parfümerie Akzente GmbH