Subskrybuj newsletter i zaoszczędź 21%**

Menu

Parfumdreams

Sucha skóra: przyczyny i zapobieganie

Sucha skóra może być niezwykle dokuczliwa i mieć negatywny wpływ na Twoje codzienne samopoczucie. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio dbać o suche partie i dostarczać skórze nawilżenia i lipidów, których jej brakuje. Pokażemy Ci, jak rozpoznać suchą skórę, wskażemy przyczyny oraz podpowiemy, jak prawidłowo o nią dbać i jakiego makijażu używać, aby w każdym wieku i o każdej porze roku cieszyć się promienną, świeżą cerą.

17 August 2024

Jak rozpoznać suchą skórę

Sucha, słabo odżywiona skóra nie spełnia swojej funkcji barierowej. Pierwsze oznaki suchej skóry to nieprzyjemne uczucie ściągnięcia na twarzy i innych częściach ciała – często towarzyszy temu łagodne lub silne swędzenie lub pieczenie. Skóra jest szorstka w dotyku, ma tendencję do łuszczenia się lub przypomina wyglądem skórę węża.

Drobne pęknięcia i brak elastyczności mogą prowadzić do nieregularności na powierzchni skóry i bolesnych stanów zapalnych – a nawet egzemy. Dermatolodzy określają „suchą skórę” jako kserozę i rozróżniają jej następujące stopnie:

  • Skóra sucha lub odwodniona: często stan przejściowy, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia i tendencja do lekkiego łuszczenia się.
  • Skóra bardzo sucha: wyraźne uczucie ściągnięcia, któremu towarzyszą silne łuszczenie się i drobne pęknięcia skóry.
  • Kseroza przedatopowa: występowanie suchych miejsc na skórze, które są wyraźnie widoczne z powodu podrażnienia i zauważalnie szorstkie.

Przyczyny suchej skóry

Istnieje wiele przyczyn suchej skóry. Czynniki zewnętrzne – takie jak silne promieniowanie UV, zimne, suche powietrze, zbyt częste mycie lub stosowanie agresywnych mydeł i żeli pod prysznic mogą powodować suchość skóry. Osoby uprawiające sport często biorą prysznic, dlatego ich skóra ma tendencję do przesuszania. Także pływanie w słonej i chlorowanej wodzie zalicza się do aktywności, które sprzyjają utracie wilgoci ze skóry.

U niektórych suchość skóry jest uwarunkowana genetycznie. U innych tendencja do przesuszania się skóry pojawia się wraz z wiekiem – ze względu na niedoczynność gruczołów potowych i łojowych oraz niższe tempo odnowy komórek. Jest to element naturalnego procesu: w miarę upływu czasu warstwa rogowa skóry staje się grubsza, a naskórek cieńszy.

Do suchości skóry mogą również prowadzić zmiany hormonalne i nadmierny stres – często towarzyszy temu ciągły świąd, który działa na nerwy i ma negatywny wpływ na jakość snu i zdolność koncentracji.

Jeśli znasz czynniki drażniące, które powodują suchość skóry, powinnaś ich w miarę możliwości unikać, a najlepiej całkowicie wyeliminować.

Różnice między skórą suchą a odwodnioną

Suchą skórę lub kserozę jako typ skóry można łatwo pomylić ze skórą odwodnioną, z którą mamy do czynienia głównie zimą w wyniku kontaktu z suchym i zimnym powietrzem na zewnątrz lub suchym, ogrzewanym powietrzem w pomieszczeniach:

  • Sucha lub bardzo sucha skóra jako typ skóry: trwały stan z uczuciem ściągnięcia na twarzy i ciele, delikatną, zaczerwienioną skórą i szorstką powierzchnią skóry spowodowaną brakiem nawilżenia i lipidów.
  • Skóra odwodniona: tymczasowy stan spowodowany nadmierną utratą wody i słabym zatrzymywaniem wilgoci w skórze.

Skóra odwodniona może występować w przypadku każdego rodzaju skóry – np. mieszanej lub tłustej – i w każdym wieku. Ważne jest, aby przy pierwszych oznakach odwodnienia działać natychmiast i dostarczyć suchym partiom skóry tak potrzebnego nawilżenia za pomocą wysokiej jakości kremów i balsamów.

Rada

Jeśli nie jesteś pewna, czy masz skórę suchą z natury, czy po prostu odwodnioną, lub jeśli objawy są wyjątkowo nasilone, powinnaś odwiedzić gabinet dermatologiczny i poprosić lekarza o pomoc w ustaleniu przyczyn takiego stanu.

Sucha skóra jako objaw towarzyszący określonym problemom skórnym

Sucha skóra, która jest widocznie zaczerwieniona, podrażniona i podatna na stany zapalne, może wskazywać na choroby skóry, które wymagają opieki lekarza dermatologa i specjalnego leczenia. Do najczęstszych z nich zaliczają się:

Atopowe zapalenie skóry

Ta nawracająca choroba skóry ma charakter przewlekły, nie jest zaraźliwa i w większości przypadków stanowi nadwrażliwą reakcję układu odpornościowego na alergeny, takie jak pyłki, sierść zwierząt, żywność lub roztocza kurzu domowego. Szacuje się, że na atopowe zapalenie skóry cierpi do 15% populacji we wszystkich grupach wiekowych, od niemowląt po osoby starsze.

Podstawowa terapia polega na intensywnym nawilżaniu suchej i zaczerwienionej skóry oraz unikaniu drażniących produktów do pielęgnacji. Chłodzące okłady i zimne prysznice, a także strategie relaksacyjne – przede wszystkim progresywna relaksacja mięśni i trening autogenny – pomagają poradzić sobie z często bardzo silnym świądem towarzyszącym tej chorobie. Akupunktura może również złagodzić swędzenie i zapobiec drapaniu skóry, które sprzyja wnikaniu zarazków. O zewnętrznym i wewnętrznym leczeniu farmakologicznym decyduje lekarz dermatolog.

Trądzik różowaty

Przewlekła, zapalna choroba skóry, jaką jest trądzik różowaty, objawia się wyraźnymi czerwonymi plamami, zwłaszcza na nosie i policzkach, krostami, widocznymi, poszerzonymi naczynkami krwionośnymi oraz zaognionymi pęcherzykami i wypryskami na twarzy. Niekiedy dochodzi do przerostu tkanki – głównie w okolicy nosa – dotknięte obszary skóry są pogrubione, a pory rozszerzone. Innym objawem są piekące, swędzące, zaczerwienione i wrażliwe na światło oczy, które mają tendencję do stanów zapalnych.

Podobnie jak atopowe zapalenie skóry, trądzik różowaty może występować epizodycznie i często jest dziedziczny. Inne czynniki, które mogą wywołać tę chorobę skóry, to ekstremalne ciepło i zimno, promieniowanie UV, stres, niezdrowa dieta i nikotyna. Trądzik różowaty częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. U większości osób objawy obserwuje się po raz pierwszy między 30. a 50. rokiem życia. Osoby dotknięte trądzikiem różowatym muszą pamiętać o dokładnym oczyszczaniu skóry, delikatnej pielęgnacji skóry i odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej.

Okołoustne zapalenie skóry (dermatoza)

Ta forma zapalenia skóry objawia się wysypką skórną, która rozprzestrzenia się głównie wokół ust (okołoustnie), ale może również występować w innych partiach twarzy. Dermatoza dotyka głównie kobiety w wieku od 16 do 45 lat. Przyczyna okołoustnego zapalenia skóry nie jest znana, ale uważa się, że jest ono związane z nadmiernym stosowaniem kosmetyków lub produktów do pielęgnacji i makijażu, które są nieodpowiednie dla danego typu skóry. Podejrzewa się również, że występowaniu wysypki zapalnej skóry sprzyjają stres, zaburzenia równowagi hormonalnej i promieniowanie UV. Nawet nieodpowiednie kremy nawilżające mogą nasilać uczucie pieczenia lub ściągnięcia skóry oraz podrażnienia towarzyszące dermatozie.

W przypadku wystąpienia objawów należy odstawić wszystkie używane produkty kosmetyczne i obserwować, czy zmiany skórne ustąpią w ciągu najbliższych tygodni, a może dzięki tak zwanej terapii zerowej nawet całkowicie znikną. W ciężkich przypadkach konieczna jest konsultacja z dermatologiem w celu ustalenia sposobu leczenia.

Sucha skóra twarzy: różne typy skóry

Sucha skóra twarzy może występować w przypadku różnych typów skóry, w tym skóry mieszanej. Ważne jest, aby znać swój typ skóry i znaleźć idealny zestaw produktów pielęgnacyjnych, które dostarczą skórze wszystkich składników aktywnych, których potrzebuje:

Skóra sucha i tłusta

Wbrew oczekiwaniom sucha skóra tłusta – pomimo oleistego połysku – jest raczej szorstka, a nawet się łuszczy. Jest to uwarunkowane zaburzonymi proporcjami lipidów i wody w skórze. Ten typ skóry charakteryzują rozszerzone, wyraźnie widoczne pory, zaskórniki, zaczerwienienia i małe grudki sebum.

Skóra sucha i wrażliwa

Skóra sucha i wrażliwa jest szorstka i popękana. Towarzyszy jej uczucie ściągnięcia, swędzenie, pieczenie, mrowienie i zaczerwienienie. Ze względu na zaburzenia bariery skórnej wskutek zbyt małej ilości lipidów i substancji wiążących wilgoć nie spełnia skutecznie swojej funkcji ochronnej i jest bardziej podatna na negatywne wpływy środowiska, a także substancje zapachowe, konserwanty i barwniki.

Co robić w przypadku suchej skóry na twarzy? - Codzienna pielęgnacja skóry

Aby sucha skóra nabrała elastyczności, należy przywrócić jej odpowiednie nawilżenie i zabezpieczyć przed dalszą utratą wody. Natłuszczające i nawilżające produkty pielęgnacyjne, takie jak kremy, balsamy, żele, lotiony i maseczki nawilżające, odżywiają suchą skórę i poprawiają jej wygląd. Mocznik jest doskonałym środkiem nawilżającym, który zatrzymuje wodę w skórze i wspomaga regenerację uszkodzonej bariery skórnej. Po przywróceniu naturalnej funkcji ochronnej skóry, cera wygląda zdrowo, a skóra zyskuje elastyczność. Znika dokuczliwe uczucie ściągnięcia, podobnie jak swędzenie i pieczenie.

Produkty pielęgnacyjne z mocznikiem nadają się również do nawilżania tych partii ciała, które ze względu na mniejszą ilość gruczołów łojowych mają tendencję do przesuszania się.

Uwaga

Jeśli do pielęgnacji suchej skóry używasz wyłącznie olejków, nie będzie ona odpowiednio nawilżona i może dodatkowo tracić wodę.

Optymalna rutyna pielęgnacyjna dla suchej skóry

Suchą skórę przed pójściem spać należy dokładnie oczyszczać z potu, martwego naskórka, zanieczyszczeń środowiskowych, mikroorganizmów i makijażu. Podczas kąpieli i prysznica woda nie powinna być zbyt gorąca, a czas mycia – nawet jeśli jest to trudne – należy skrócić do minimum.

Sucha skóra jest wrażliwa na drażniące składniki aktywne. Wybieraj delikatne i przyjazne dla skóry produkty pielęgnacyjne – bez alkoholu, substancji zapachowych, olejków eterycznych i perfum – które są specjalnie dostosowane do potrzeb suchej skóry. Powinnaś również zrezygnować z peelingów fizycznych z podrażniającymi skórę kryształkami soli i cukru. Lepiej stosować łagodne peelingi chemiczne – np. z aktywnym kwasem salicylowym – które delikatnie usuwają martwe komórki naskórka i działają przeciwzapalnie. Peelingi z kwasem mlekowym i peelingi z polihydroksykwasami wzmacniają również barierę ochronną skóry i poprawiają nawilżenie skóry.

Do pielęgnacji skóry po oczyszczeniu idealne są produkty o neutralnym pH i działaniu przeciwzapalnym, które dzięki lekkiej konsystencji można łatwo rozprowadzić na suchych partiach skóry:

  • Krem na noc: niezbędny do regeneracji i intensywnej pielęgnacji skóry podczas snu dzięki odżywczym i nawilżającym składnikom aktywnym
  • Serum: dostarcza w skoncentrowanej formie nawilżające i wzmacniające składniki aktywne i szybko wchłania się w górne warstwy skóry
  • Krem do twarzy: nawilża, chroni przed wpływem środowiska zewnętrznego i koi skórę, aktywne składniki przeciwutleniające zwiększają odporność
  • Krem pod oczy: wysokiej jakości składniki redukują suche zmarszczki i oznaki zmęczenia uwarunkowane suchą skórą pod oczami

Rada

To, czy suchą skórę odpowiednio nawilży krem, serum, żel, balsam, maseczka czy lotion, możesz rozpoznać po tym, że po dłuższym stosowaniu skóra przestaje być napięta.

Makijaż dla suchej skóry

Aby nie podrażniać dodatkowo suchej skóry, upewnij się, że jest ona dobrze przygotowana pod makijaż. Stosuj krem nawilżający na dzień i podkład nawilżający, który utrwala makijaż, i używaj nawilżających, wodoodpornych kosmetyków kolorowych. Dzięki temu nie będziesz musiała wielokrotnie poprawiać makijażu w ciągu dnia, co wiązałoby się z jeszcze większym podrażnieniem skóry. Najlepiej sprawdzają się kosmetyki do makijażu z naturalnymi składnikami w postaci kremu, żelu i fluidu, np. podkład w płynie. Są one wyjątkowo delikatne dla suchej, podrażnionej skóry.

Wnioski

Skóra sucha jako typ skóry wymaga dużo uwagi i delikatnej pielęgnacji produktami o neutralnym pH, które dostarczą jej wystarczającą ilość lipidów i wilgoci. Tymczasowo odwodnionej skórze można łatwo pomóc wysokiej jakości kosmetykami ze składnikami nawilżającymi. Ważne jest, aby codziennie dobrze oczyszczać skórę i chronić ją przed promieniowaniem UV, zapobiegając w ten sposób reakcjom zapalnym. Produkty do pielęgnacji i makijażu dla skóry suchej nie powinny zawierać alkoholu, substancji zapachowych, olejków eterycznych i perfum. Dzięki konsekwentnej pielęgnacji i odpowiednim kosmetykom do skóry suchej, cera będzie w dobrej kondycji, promienna i świeża.

Nasz serwis dla Ciebie

21% Kupon rabatowy

Zamów subskrypcję newslettera i odbierz kupon rabatowy 21%**

** Szczegółowe warunki promocji znajdziesz w swoim osobistym newsletterze powitalnym

Sposoby płatności

P24ApplePayVisaMasterCardMaestroVisaElectronRachunek KlarnaPayPalKlarna

Kupuj doskonale

Bezpieczne zakupy

Partnerzy transportowi

parfumdreams App
parfumdreams
Facebook
Instagram
Tik Tok
Youtube
Pinterest
LinkedIn
Copyright 2024 Parfümerie Akzente GmbH