- Twoje korzysci jako czlonka Premium
- 10% rabatu na artykuły
- Priorytetowa wysyłka ekspresowa
- Bezpłatna dostawa od 100,00 zł
- Pomoc & Kontakt
Otarcia na udach: Jak im zapobiegać
Otarcia na udach to problem, który może dotknąć każdego, niezależnie od wagi i płci. Zwłaszcza latem, gdy ciepła pogoda sprzyja lżejszemu ubieraniu się i zwiększonej potliwości, uda ocierają się o siebie. Tarcie skóry może powodować bolesne podrażnienia i rany, a nawet stany zapalne. Stan zapalny, pojawiający się zwykle latem w miejscach, takich jak pachwina i okolice między fałdami skóry, nazywany jest także wyprzeniem.
24 July 2024
Spis treści
Co się dzieje, gdy latem nogi ocierają się o siebie?
Kiedy latem temperatury rosną, a my coraz częściej sięgamy po spódnice i szorty, nasze nagie uda stykają się ze sobą. Powodem wcale nie musi być większa masa ciała czy duży obwód ud, lecz może to po prostu wynikać z ustawienia nóg i bioder. Budowa ciała i stan tkanki łącznej mogą odgrywać równie istotną rolę, jak płeć oraz uwarunkowania genetyczne.
Z powodu wysokich temperatur latem częściej i intensywniej się pocimy. Połączenie potu i tarcia powoduje, że skóra jest podrażniona i wrażliwa na dotyk. Pocieranie ud o siebie powoduje ból, zaczerwienienie, a w najgorszym przypadku otwarte rany. Swędzenie, pieczenie i bolesność to typowe oznaki zapalnego uszkodzenia naskórka. Jeśli dodatkowo pojawia się obrzęk lub wysięk płynu, dolegliwości nasilają się.
Jak zapobiegać otarciom na udach? Środki, które pomagają
Możesz uniknąć problemu, przygotowując odpowiednio uda. Pomogą Ci w tym różne produkty kosmetyczne i elementy garderoby, które albo masz już w domu, albo możesz szybko kupić w drogerii lub internecie. Następujące środki mogą zapobiegać otarciom na udach:
- sztyft zapobiegający otarciom
- dezodorant
- puder dla dzieci
- wazelina
- bandeletki
- spodenki kolarskie
Sztyft zapobiegający otarciom
Sztyfty zapobiegające otarciom i odparzeniom chronią skórę ud przed podrażnieniem. Najczęściej można je znaleźć w sklepach ze sprzętem sportowym, ale są dostępne także w drogeriach. Tworzą na skórze film ochronny, dzięki czemu skóra nie ociera się o skórę lub ubranie, ale ślizga, co zmniejsza tarcie.
Zalety: Sztyftów tych możesz także używać do innych części ciała, takich jak stopy, punkty nacisku, między piersiami lub pod biustem. Dzięki specjalnej formule utrzymują się długo na skórze i są odporne na wysokie temperatury.
Wady: Są nieco droższe od innych środków, które chronią przed otarciami ud. W zależności od tego, jak bardzo się pocisz, konieczne może być również ponowne nałożenie produktu w ciągu dnia.
Dezodorant
Brzmi dziwnie, ale działa: Dezodorant zapobiega poceniu się nie tylko pod pachami, ale także na udach. Ponadto pozostawia na skórze wilgotną warstwę, która sprawia, uda ślizgają się, zamiast ocierać się o siebie. Najlepsze są dezodoranty w sztyfcie lub kulce.
Zalety: I tak masz go już w domu, więc nie musisz kupować dodatkowego produktu. Dezodorant jest niedrogi i hamuje wydzielanie potu.
Wady: W zależności od składu dezodorant może wysuszać skórę. Jeśli zawiera alkohol, może również powodować podrażnienia.
Dezodorant przeciw otarciom na udach
Puder dla niemowląt
Puder absorbuje wilgoć ze skóry, wchłania pot i w ten sposób zmniejsza tarcie. Jest też tani i dostępny w każdej drogerii.
Zalety: W odróżnieniu od wielu dezodorantów nie zawiera soli aluminium i jest dobrze tolerowany przez skórę.
Wady: Puder pozostawia plamy na ciemnych ubraniach, dlatego lepiej stosować go tylko w przypadku noszenia jasnej odzieży. Poza tym puder nie utrzymuje się długo na skórze i trzeba go częściej aplikować.
Wazelina
Wazelina tworzy na skórze film i w ten sposób zmniejsza tarcie. Jest dostępna zarówno w aptekach, jak i drogeriach. Najlepiej nakładać ją cienką warstwą.
Zalety: Wazelina jest tania i można jej używać również do innych celów. Ponadto nadaje skórze elastyczność.
Wady: Wazelina może plamić ubrania. Nie utrzymuje się też zbyt długo na skórze, lecz z upływem czasu traci swoje działanie – wtedy aplikację trzeba powtórzyć.
Rada: Tłuste kremy działają podobnie jak wazelina. Stosować można także olej kokosowy, który dodatkowo ładnie pachnie i pielęgnuje skórę.
Bandeletki
Bandeletki nie są kosmetycznym środkiem chroniącym przed podrażnieniem skóry na udach, lecz zapobiegają otarciom całkowicie mechanicznie. Są to opaski z cienkiego materiału, które naciąga się na udo, aby zapobiec bezpośredniemu kontaktowi ze skórą. Wyglądają jak szeroka podwiązka i zmniejszają tarcie dokładnie tam, gdzie ono występuje.
Zalety: Pozostają na swoim miejscu przez cały dzień, nie wymagają poprawiania i nie odznaczają się pod ubraniem.
Wady: Nie nadają się do noszenia pod krótkie spodenki, gdyż będzie je widać.
Spodenki kolarskie
Spodenki kolarskie to nie tylko skuteczna ochrona przed bolesnymi ranami na udach, ale także modny element garderoby. Mogą wystawać spod sukienki czy długiej bluzki i jednocześnie chronią uda przed otarciami.
Zalety: Są wygodne, nie zsuwają się i zapewniają komfort na udach przez cały dzień.
Wady: Pod niektórymi ubraniami spodenki kolarskie mogą się odznaczać. Wystają spod krótkiej odzieży – nie każdy tego chce. Ponadto w czasie upałów stanowią dodatkową warstwę materiału.
Co pomaga, jeśli na udach występują już bolesne zmiany?
Stało się – masz obtarte uda. Co teraz zrobić? Nie martw się – nie każde podrażnienie skóry musi skutkować stanem zapalnym. Przy odpowiedniej pielęgnacji Twoje uda szybko powrócą do zdrowia, ponieważ zmiany skórne można leczyć:
- Delikatnie umyj dotknięte miejsce ciepłą wodą i łagodnym mydłem. Wytrzyj je do sucha bez pocierania.
- Jeśli rana jest otwarta lub zaczęła się sączyć, możesz ją zdezynfekować, aby zapobiec zakażeniu.
- Jeśli odczuwasz ból lub udo jest spuchnięte, sięgnij po okłady z lodu owinięte w ręcznik, które przyniosą Ci ulgę.
- Maść na rany wspomaga gojenie i pielęgnuje skórę. Pomóc może także puder przeciwzapalny.
- Działanie przeciwzapalne mają również okłady z herbaty rumiankowej, które pomagają w szybszym gojeniu się skóry.
- Jeśli rana jest większa, możesz użyć plastra, aby ją zabezpieczyć i ochronić przed brudem. Pomocny może być na przykład duży plaster na pęcherze, który zapewnia lekką amortyzację i ochronę przed dalszym otarciami.
- Po zagojeniu się rany możesz kontynuować pielęgnację skóry chłodzącym żelem aloesowym.
- Do zagojenia się skóry noś lekkie, luźne i przewiewne ubrania z naturalnych materiałów, takich jak len czy bawełna. Zwróć uwagę, aby odzież nie wrzynała się w skórę i jak najczęściej wietrz ranę.
Żel z aloesu
Otarcia na udach – często zadawane pytania
Podsumowanie
Otarcia na udach mogą zepsuć radość z lata. Temu problemowi można jednak zapobiec, stosując odpowiednie środki, takie jak kremy, sztyfty ochronne czy spodenki kolarskie. Jeśli mimo to dojdzie do podrażnień, możesz samodzielnie opatrzyć ranę, korzystając z naszych wskazówek i odpowiednich produktów.