- Twoje korzysci jako czlonka Premium
10% rabatu na artykuły
Priorytetowa wysyłka ekspresowa
Darmowa wysyłka
- Pomoc & Kontakt

Ochrona tatuażu przed słońcem: Wskazówki i zalecenia
Tatuaż to ozdoba skóry, którą należy pielęgnować i chronić. Świeżo wytatuowana skóra jest bardziej podatna na szkodliwe promieniowanie UV. Ale nawet jeśli tatuaż już dawno się zagoił i masz go od wielu lat, powinnaś skutecznie chronić go przed słońcem, aby nie wyblakł i wyglądał dobrze przez długi czas.
09 July 2024
Spis treści
Dlaczego należy chronić tatuaż przed słońcem?
Słońce emituje promienie UV, które wnikają głęboko w skórę i mogą uszkadzać jej komórki. Oparzenie słoneczne jest pierwszą oznaką, że przebywałaś zbyt długo na słońcu. Promieniowanie UV powoduje uszkodzenia skóry, przyspiesza jej starzenie, a w najgorszym przypadku wywołuje raka skóry. Jeśli masz tatuaże, Twoja skóra jest szczególnie wrażliwa w tych miejscach. Jednak nie tylko skóra, ale także sam tatuaż wymaga ochrony przed słońcem:
- Kolory blakną: Promienie UV przerywają wiązania chemiczne w pigmentach tuszu, co może powodować szybsze blaknięcie kolorów. Szczególnie podatne na blaknięcie są tatuaże w jasnych barwach, takich jak czerwony i żółty, lub w pastelowych odcieniach. Ale nie tylko. Czarne tatuaże po wystawieniu na zbyt intensywne promieniowanie UV również wydają się niebieskawe, a ich kolor traci intensywność.
- Tatuaż ulega zniekształceniu: W związku z tym, że słońce może zmienić strukturę skóry, może także zniekształcić tatuaż. Linie i formy wyglądają wtedy inaczej, a starannie wybrany motyw nie prezentuje się już tak, jak pierwotnie chciałaś.
Aby tatuaż pięknie wyglądał przez długi czas, powinnaś chronić go przed słońcem.
Jak radzić sobie ze świeżym tatuażem i słońcem?
Bezpośrednio po wykonaniu tatuażu skóra jest naruszona, wrażliwa i podrażniona. Jej naturalna zdolność do ochrony przed promieniowaniem UV jest ograniczona, dlatego świeżo wykonany tatuaż może szybko doprowadzić do oparzeń słonecznych i stanów zapalnych. Aby chronić nowy tatuaż przed słońcem, postępuj w następujący sposób:
- Przez pierwsze 6-8 tygodni po zrobieniu tatuażu najlepiej całkowicie unikaj słońca.
- W ciągu pierwszych 14 dni po wykonaniu tatuażu musisz leczyć ranę, aby zapobiec zakażeniu – w tym czasie promienie słoneczne nie powinny docierać do wytatuowanego miejsca.
- Także po tym krytycznym okresie wybieraj raczej cień – nie nakładaj kremu z filtrem na tatuaż przez co najmniej 4 tygodnie, aby nie zakłócać procesu gojenia.
- W tym czasie noś odzież, która całkowicie zakrywa tatuaż.
Jak najlepiej chronić tatuaż przed słońcem?
To, kiedy możesz nałożyć krem z filtrem na tatuaż, zależy od tego, jak szybko się on goi. Zasadniczo możesz zabezpieczać tatuaż kremem do opalania po upływie od 4 do 6-8 tygodni od jego wykonania.
Najlepiej używaj kremu z wysokim współczynnikiem ochrony przeciwsłonecznej (co najmniej 30), nawet jeśli masz ciemniejszą karnację. W dni o intensywnym nasłonecznieniu powinnaś regularnie smarować się kremem co najmniej co dwie godziny, ponieważ ściera się on pod wpływem potu. Jeśli leżysz na plaży lub pływasz, woda i piasek dodatkowo usuwają go ze skóry.
Krem przeciwsłoneczny o wysokim poziomie ochrony
Inne sposoby ochrony tatuażu przed słońcem:
Odzież chroniąca przed promieniowaniem UV
Na rynku dostępna jest odzież, która zapewnia ochronę przed słońcem i osiąga współczynnik ochrony przeciwsłonecznej 50+. Ubrania te są lekkie i oddychające i niezawodnie zabezpieczają przed szkodliwym promieniowaniem.
- Zaleta: Dzięki odzieży UV skóra i tatuaż są chronione przez cały czas. Można wykluczyć reakcje skórne i nie ma potrzeby powtórnego smarowania się co dwie godziny.
- Wada: W upalne dni noszenie odzieży może być niewygodne. Ponadto wybór ubrań jest ograniczony.
Inna odzież
Chronić skórę i zakrywać tatuaż przed słońcem możesz także zwykłą odzieżą bez właściwości zabezpieczających przed promieniowaniem UV. Noś bluzki z długim rękawem, długie spodnie, kapelusze lub czapki z daszkiem. Najlepszą ochronę zapewniają materiały syntetyczne lub gęsto tkana bawełna.
- Zaleta: Nie musisz kupować specjalnej odzieży chroniącej przed promieniowaniem UV i mimo to korzystasz z ciągłej ochrony.
- Wada: Materiały syntetyczne i gęsto tkana bawełna mogą gromadzić ciepło.
Cień
Cień jest niezawodną formą ochrony. To dobry wybór niezależnie od tego, czy siedzisz pod parasolem, czy przebywasz w cieniu budynków.
- Zaleta: Z przebywania w cieniu korzysta cała skóra.
- Wada: Nie każdy cień zapewnia skuteczną ochronę przed promieniowaniem UV. Promienie UV mogą przedostawać się przez liście drzew lub parasole i spowodować poparzenia skóry. Dlatego również w cieniu należy smarować się kremem z filtrem. Najbezpieczniej jest pozostać w pomieszczeniu.
Folie ochronne na tatuaż
Istnieją folie ochronne opracowane specjalnie z myślą o tatuażu, które mają zintegrowaną ochronę przed promieniowaniem UV. To dobry sposób na zabezpieczenie tatuażu, jeśli nie możesz uniknąć bezpośredniej ekspozycji na światło słoneczne.
- Zaleta: Folia dobrze chroni świeży tatuaż przed słońcem, wodą lub piaskiem, a także utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia, co jest dobre dla skóry.
- Wada: Noszenie folii może być niewygodne, a w zależności od profilu aktywności, opatrunek może wymagać częstej zmiany.
Rada
Ochrona świeżego tatuażu przed słońcem może być nieco uciążliwa. Dlatego najlepiej wykonywać tatuaże jesienią lub zimą, kiedy i tak nosisz długie ubrania i rzadziej przebywasz na zewnątrz. Poza tym promieniowanie UV jest znacznie niższe zimą niż latem.
Więcej wskazówek dotyczących tatuaży i słońca
Tatuaże utrudniają rozpoznanie zmian skórnych. Kolor utrudnia dostrzeżenie pieprzyków lub oznak raka skóry. Dlatego tak ważne jest regularne stosowanie kremu z filtrem i ochrona przed słońcem nie tylko tatuażu, ale całej skóry.
Należy również pamiętać, że tatuaże wyglądają lepiej na zadbanej i gładkiej skórze niż na suchej i łuszczącej się. Dlatego regularnie dbaj o skórę, nawilżaj ją i chroń przed oparzeniami słonecznymi.
Wytatuowana skóra jest tak samo podatna na raka skóry, jak skóra bez tatuażu. Zawsze o tym pamiętaj, wystawiając się na działanie promieni słonecznych.