- Twoje korzysci jako czlonka Premium
- 10% rabatu na artykuły
- Priorytetowa wysyłka ekspresowa
- Bezpłatna dostawa od 100,00 zł
- Pomoc & Kontakt
![](https://cdn2.parfumdreams.de/image/cms/175869-0.webp)
Ochrona przeciwsłoneczna w wodzie: Konieczna czy nie?
Pływanie, surfing, snorkeling – kiedy jest gorąco, lubimy schłodzić się w niebieskiej toni lub uprawiać sporty wodne. Ale słońce zastawia na nas pułapki, a w pobliżu wody dodatkowo odbija światło, co zwiększa ryzyko oparzeń słonecznych. Tym ważniejsza jest odpowiedniej ochrona skóry.
26 July 2024 • 3 min - czas czytania
Spis treści
Dlaczego ochrona przeciwsłoneczna w wodzie jest potrzebna?
Promieniowanie UV przenika przez skórę i może powodować oparzenia słoneczne, a także głębokie uszkodzenia komórek, co w najgorszym przypadku grozi zachorowaniem na raka skóry. Ochrona przeciwsłoneczna jest zatem kluczowa dla zdrowia skóry. Jest potrzebna nie tylko na lądzie, ale także w wodzie, ponieważ woda w żaden sposób nie chroni przed słońcem – wręcz przeciwnie.
Chociaż „tylko” około 60 procent promieniowania UV dociera do skóry na głębokości 50 cm, całe ciało rzadko znajduje się stale pod wodą, a wszystkie części ciała nad wodą są narażone na dodatkowe ryzyko. Woda odbija promieniowanie UV i zwiększa jego intensywność nawet o 50 procent. Nie trzeba wcale pływać, wystarczy spacer lub pobyt w pobliżu zbiornika wodnego, aby szybko poparzyło nas słońce.
Ochrona przeciwsłoneczna jest konieczna również dlatego, że woda zmiękcza skórę, co sprawia że staje się ona bardziej wrażliwa na światło i szybciej ulega oparzeniom słonecznym. Podobne działanie ma pot, dlatego o kremie z filtrem należy pamiętać także podczas uprawiania sportu. Co więcej, chłodna toń lub orzeźwiający wiatr, który często wieje nad wodą, pozwalają zapomnieć, że słońce naprawdę mocno świeci. Schłodzona skóra nie daje odczuć, że promieniowanie jest bardzo intensywne, jednak po kilku godzinach czeka nas niemiła niespodzianka.
Jak odpowiednio chronić się przed słońcem w wodzie?
Przed słońcem można chronić się na różne sposoby. Najlepiej zabezpieczyć całe ciało wodoodpornym kremem z filtrem – współczynnik ochrony przeciwsłonecznej powinien wynosić co najmniej 30, a jeszcze lepiej 50 lub 50+. Ważne, by krem do opalania był naprawdę wodoodporny, ponieważ nie wszystkie kremy z filtrem dostępne na rynku takie są.
Inne kryteria, które powinien spełniać wodoodporny krem ochronny:
- powinien być dobrze tolerowany przez skórę
- powinien posiadać filtr szerokopasmowy i chronić zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB.
Wodoodporny krem do opalania
Jak prawidłowo aplikować wodoodporny krem z filtrem?
Produkty z chemicznymi filtrami UV należy nakładać 20 do 30 minut przed pływaniem, aby krem miał czas, by przeniknąć przez skórę i zacząć w pełni działać. Jeśli chodzi o ilość, aby zapewnić skuteczną ochronę, na skórę należy nałożyć około 3 do 4 łyżek stołowych kremu z filtrem. Nie zapomnij o posmarowaniu grzbietów dłoni i stóp, karku, uszu i wrażliwej skóry na ustach.
Po pływaniu i osuszeniu ciała, należy niezwłocznie ponownie nałożyć krem, ponieważ woda osłabia jego działanie. Ale nawet jeśli nie masz bezpośredniego kontaktu z wodą, warto smarować się co dwie godziny, gdyż z czasem krem traci swoją skuteczność.
Jak długo działa wodoodporny krem z filtrem?
„Wodoodporne” kremy przeciwsłoneczne w Europie muszą spełniać określone standardy.
- „Wodoodporny” oznacza, że po dwóch 20-minutowych kąpielach w wodzie krem będzie nadal zapewniać 50 procent deklarowanej ochrony.
- Jeśli na tubce lub buteleczce znajduje się informacja „bardzo wodoodporny”, to 50-procentowa skuteczność musi utrzymać się po czterech 20-minutowych pobytach w wodzie.
- Krem z etykietą „długotrwały i wodoodporny”, może wytrzymać sześć 20-minutowych kąpieli.
Istnieją specjalne kremy przeciwsłoneczne do sportów wodnych, które są wyjątkowo odporne na pot i ścieranie. Są dostępne w formie sprayu lub balsamu i zapewniają długotrwałą ochronę przed promieniami UV w wodzie i pod wodą.
Jak jeszcze można chronić się przed słońcem w wodzie?
Krem z filtrem to najlepsza ochrona, szczególnie w przypadku odsłoniętych części ciała, takich jak twarz, dłonie czy uszy. Jednak istnieją także inne sposoby ochrony skóry przed słońcem w wodzie:
- Specjalna odzież chroniąca przed promieniowaniem UV, wykonana z tkaniny o bardzo gęstym splocie, która zabezpiecza skórę przed kontaktem ze szkodliwym promieniowaniem UV. Doskonale sprawdza się, gdy spędzasz czas w pobliżu wody, można w niej również pływać.
- Zasadniczo możesz także nosić koszulkę. Im grubszy i gęstszy materiał, tym lepsza ochrona przed promieniowaniem UV. Koszulka lub szorty nie zakrywają jednak całego ciała, więc należy koniecznie posmarować kremem z filtrem odsłonięte partie.
- Kapelusz lub czapka z daszkiem ochraniają głowę i twarz podczas kąpieli.
- Dobre okulary przeciwsłoneczne chronią oczy przed odbijającym się słońcem.
Aby zmniejszyć ekspozycję na promieniowanie UV, nie przebywaj wyłącznie w palącym słońcu oraz pilnuj czasu, który spędzasz w wodzie. Poszukaj cienia lub skorzystaj z parasola, aby ograniczyć bezpośrednie nasłonecznienie.
Ważne: Nawet w pochmurny dzień należy stosować krem z filtrem, ponieważ do 80% promieniowania UV nadal przenika przez chmury.
krem-do-opalania
Ochrona przeciwsłoneczna w wodzie – często zadawane pytania
Podsumowanie
Stosowanie kremu z filtrem jest niezbędne, aby chronić się przed promieniowaniem UV, które dociera również pod powierzchnię wody. Ze względu na chłodzące działanie wody lub wiatru często nie doceniamy intensywności promieni słonecznych. W Europie obowiązuje standardowa definicja kremu z filtrem z etykietą „wodoodporny”, która określa, jak długo powinien on zapewniać skuteczną ochronę. Zaleca się, aby współczynnik ochrony przeciwsłonecznej wynosił co najmniej 30, a lepiej 50. Oparzeniom słonecznym w wodzie można zapobiegać, nosząc koszulkę lub odzież z ochroną UV. Ważne jest również regularne smarowanie się kremem przeciwsłonecznym co dwie godziny lub po wyjściu z wody i osuszeniu ciała.