We love Beauty: do -60%* w Valentine‘s Flash Sale!

Menu

Parfumdreams

Swędząca skóra głowy: Przyczyny, leczenie i domowe sposoby

Problem swędzącej skóry głowy jest niezwykle nieprzyjemny i dotyka wielu osób. Ciągłe drapanie podrażnia skórę, co z kolei prowadzi do dalszych irytacji. Aby wyleczyć skórę głowy, należy najpierw zrozumieć, dlaczego swędzi. Przyczyn może być bowiem wiele. Istnieje wiele środków przynoszących ulgę – swędzącej skórze można zaradzić także domowymi sposobami.

07 February 2025

Co powoduje swędzenie skóry głowy?

Istnieje wiele przyczyn swędzenia skóry głowy. Aby skutecznie leczyć skórę głowy, należy najpierw zrozumieć, skąd się bierze świąd. Niektóre przyczyny można szybko wyeliminować, podczas gdy inne wymagają nieco więcej uwagi:

  • Sucha skóra głowy: Jest jedną z najczęstszych przyczyn swędzenia – sucha skóra głowy. Jeśli skóra głowy nie jest wystarczająco nawilżona, zaczyna swędzieć. Wiele osób boryka się z tym problemem zwłaszcza zimą, kiedy dokucza nam chłód, niska wilgotność i suche powietrze z kaloryferów. Jednak sucha skóra głowy może mieć również podłoże genetyczne.
  • Reakcje alergiczne: Nieodpowiedni szampon, farba lub nowy lakier do włosów mogą powodować reakcje alergiczne skóry głowy. W przypadku produktów kosmetycznych nietolerancję wywołują często parabeny, siarczany lub substancje zapachowe. Jeśli zauważysz swędzenie, powinnaś zadać sobie pytanie, czy ostatnio używałaś jakichś nowych produktów. Jeśli tak, swędzenie skóry głowy jest najprawdopodobniej z tym związane.
  • Tłusta skóra głowy: Swędzenie może powodować nie tylko zbyt sucha skóra głowy, ale także nadprodukcja sebum. Wydzielina wytwarzana przez gruczoły łojowe podrażnia skórę głowy, czego rezultatem jest swędzenie.
  • Infekcje skóry głowy: Swędzenie skóry głowy może być również wynikiem infekcji grzybiczych lub bakteryjnych. Świąd jest tylko jednym z objawów, ponieważ często towarzyszą mu także zaczerwienienie, obrzęk, łuszczące się plamy lub wypadanie włosów. Jeśli zauważysz coś takiego u siebie, zdecydowanie powinnaś udać się do dermatologa.
  • Choroby skóry: Kolejną przyczyną swędzenia skóry głowy może być łuszczyca lub atopowe zapalenie skóry.
  • Zmiany hormonalne: Zmiany hormonalne w ciąży lub w okresie menopauzy mogą powodować swędzenie skóry głowy.
  • Brak higieny: Jeśli nie myje się skóry głowy wystarczająco często i dokładnie, reakcją może być świąd. Pozostałości produktów do pielęgnacji włosów i brud zatykają pory.

Co pomaga na swędzącą skórę głowy?

Jak tylko zidentyfikujesz przyczyny swędzenia skóry głowy, możesz zająć się ich eliminacją. Jeśli swędząca skóra głowy jest reakcją alergiczną na szampon lub farbę do włosów, najbardziej oczywistym rozwiązaniem jest zaprzestanie używania tych produktów. Sprawdzone metody pomagające w walce ze swędzącą skórą głowy:

Łagodne szampony do włosów: Kluczowym produktem do walki ze świądem są niedrażniące szampony nawilżające. Składniki takie jak aloes, olejek z drzewa herbacianego lub rumianek koją skórę i zmniejszają jej suchość.

Szampony bez silikonów & Co.

Rezygnacja z drażniących produktów: Także w przypadku wszystkich innych kosmetyków pielęgnacyjnych, takich jak lakier do włosów, odżywka, pianka do włosów, maski itp., zaleca się stosowanie produktów niezawierających chemii, alkoholu ani substancji zapachowych.

Regularne mycie: Regularne mycie włosów i skóry głowy usuwa pozostałości produktów pielęgnacyjnych, a także sebum i brud. Codzienne mycie włosów i skóry głowy nie jest jednak konieczne – eksperci zalecają nawet mycie tylko dwa do trzech razy w tygodniu, gdyż w przeciwnym razie skóra głowy może się nadmiernie przesuszyć. Jeśli jednak na co dzień używasz produktów pielęgnacyjnych, takich jak lakier do włosów lub żel, lub po prostu czujesz się bardziej komfortowo ze świeżo umytymi włosami, możesz myć je częściej – ale wtedy zwróć jeszcze baczniejszą uwagę na łagodny szampon na nawilżający, o neutralnym pH.

Leczenie: Jeśli przyczyną jest choroba, swędzenie nie ustępuje lub występują inne objawy, takie jak zaczerwienienie lub łupież, zaleca się wizytę u dermatologa. W zależności od diagnozy dermatolog przepisze specjalne szampony o działaniu przeciwświądowym lub przeciwgrzybiczym bądź leki zawierające kortyzon.

Rada

Jeśli cierpisz na ostry świąd, postaraj się nie drapać po głowie, ponieważ jeszcze bardziej podrażnisz skórę. W najgorszym przypadku możesz nawet rozdrapać ją do krwi, co narazi Cię na ryzyko infekcji i innych problemów. Jeśli swędzenie jest nie do zniesienia, możesz delikatnie opukać skórę głowy palcami, aby złagodzić podrażnienie. Pomaga także zimno – połóż na głowę zimny okład lub wilgotny ręcznik.

Czy istnieją domowe sposoby na swędzącą skórę głowy?

Domowe środki zaradcze są popularne, ponieważ w przypadku mniejszych problemów pomagają uporać się ze świądem delikatnie i bez chemii. Co więcej, większość z nas ma już je w domu, więc ulgę odczujesz szybko. Domowe sposoby na suchą i swędzącą skórę głowy:

  • Olej kokosowy nawilża i zwalcza mikroorganizmy, które podrażniają skórę głowy. Możesz nanieść go bezpośrednio na skórę i pozostawić na kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Następnego ranka olej kokosowy należy zmyć.
  • Ocet jabłkowy jest popularnym środkiem domowym i może być również skutecznym remedium na swędzącą skórę głowy. Ocet przywraca naturalną równowagę pH skóry głowy, a tym samym łagodzi swędzenie. Wymieszaj ocet jabłkowy z wodą w stosunku 1:1 i nanieś na skórę głowy. Pozostaw na kilka minut, a następnie spłucz.
  • Olejek z drzewa herbacianego ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, możesz go dodać na przykład do oleju kokosowego lub do szamponu. Olejek z drzewa herbacianego możesz również wymieszać z oliwą z oliwek i nałożyć na głowę. Pomaga zapobiegać infekcjom i łagodzi świąd.
  • Herbata rumiankowa koi skórę i łagodzi swędzenie. Najlepiej zaparz ją przed myciem włosów i stosuj jako odżywkę po umyciu.
  • Płatki owsiane możesz rozrobić z wodą w celu uzyskania pasty, a następnie nałożyć na skórę głowy i pozostawić na 20 minut. Dobrze działają na suchą skórę głowy, a także redukują swędzenie.
  • Aloes nawilża skórę, aż do jej głębokich warstw, i dlatego jest dobrym środkiem na suchą skórę głowy. Aloes w postaci żelu stosuj bezpośrednio na skórę. Dzięki swoim właściwościom chłodzącym skutecznie działa także w przypadku ostrego świądu.
Pielęgnacja skóry głowy

Często zadawane pytania – swędząca skóra głowy

Sucha skóra głowy: Co robić? Na suchą skórę głowy pomaga rzadsze mycie włosów, używanie łagodnych i nawilżających szamponów oraz stosowanie odpowiednich produktów pielęgnacyjnych. Ważne jest także, aby do mycia włosów nie używać zbyt gorącej wody.
Czy olejek z mięty pieprzowej pomaga na suchą skórę głowy? Jedno z badań wykazało, że olejek z mięty pieprzowej skutecznie radzi sobie z suchą skórą głowy. Najlepiej zmieszać go z innym olejem, takim jak oliwa z oliwek lub olej kokosowy, i nałożyć na skórę głowy przed umyciem włosów. Niestety olejek z mięty pieprzowej może również podrażniać skórę głowy, dlatego należy go najpierw przetestować na małym obszarze.
Czy dieta wpływa na skórę głowy? Niedobór minerałów i witamin, zwłaszcza kwasów tłuszczowych omega-3, może prowadzić do pogorszenia zdrowia skóry i przesuszenia skóry głowy.

Podsumowanie

Sucha skóra głowy może mieć wiele różnych przyczyn. Ważne jest – nawet jeśli to trudne – by nie drapać skóry i skupić się na znalezieniu przyczyny problemu. Łagodne szampony, ukierunkowana pielęgnacja i niektóre domowe sposoby pomagają złagodzić swędzenie bez konieczności wizyty u lekarza. Jeśli jednak świąd nie ustępuje lub towarzyszą mu inne niepokojące objawy, nie zwlekaj z pójściem do dermatologa. Redukcja stresu, podobnie jak odpowiednia pielęgnacja, mogą dać ukojenie swędzącej skórze głowy.

Nasz serwis dla Ciebie

Footer Image

Zapisz się do newslettera i odbierz kupon 21%**

  • Odbierz swój kupon powitalny
  • Nie przegap więcej rabatów
  • Bądź jednym z pierwszych
  • Wygraj wspaniałe nagrody

Dokładne warunki rabatowe można znaleźć w osobistym biuletynie powitalnym. Informacje o tym, jak przetwarzamy Twoje dane, znajdziesz w naszej polityce prywatności. Polityka prywatności. Możesz w dowolnym momencie odwołać swoją zgodę na otrzymywanie newslettera za pomocą linku do rezygnacji z subskrypcji, który znajduje się na końcu każdego newslettera.

** Szczegółowe warunki promocji znajdziesz w swoim osobistym newsletterze powitalnym

***Nie podlega wymianie na gotówkę. Nie łączy się z innymi promocjami. Oferta obowiązuje do 31.03.2025, nie dotyczy produktów z wyprzedaży, kart podarunkowych i marek Acqua di Parma, Bond No. 9, Chanel, Drunk Elephant, Eisenberg, Kilian Paris, Rituals, Rosendo Mateu i artykułów z oznaczeniem Luxury. Bez ustalonej minimalnej wartości zamówienia. Publikowanie kodu jest zabronione. Parfümerie Akzente GmbH, VAT UE DE813307548 AG Stgt. HRB 581012


*Rabat został już odliczony od ceny produktu i obowiązuje tylko na wybrane artykuły. Kod rabatowy nie jest potrzebny. Oferta obowiązuje do 08.02.2025.

Sposoby płatności

P24ApplePayVisaMasterCardMaestroVisaElectronRachunek KlarnaPayPalKlarna

Kupuj doskonale

Bezpieczne zakupy

Partnerzy transportowi

parfumdreams App
parfumdreams
Facebook
Instagram
Tik Tok
Youtube
Pinterest
LinkedIn
Copyright 2025 Parfümerie Akzente GmbH