- Twoje korzysci jako czlonka Premium
- 10% rabatu na artykuły
- Priorytetowa wysyłka ekspresowa
- Bezpłatna dostawa od 100,00 zł
- Pomoc & Kontakt
Mocznik: składnik, który wszechstronnie działa i pielęgnuje
Mocznik od dawna z powodzeniem stosuje się w produktach do pielęgnacji skóry. Ta naturalnie występująca w naszym organizmie substancja czynna jest nie tylko optymalnie tolerowana, ale przynosi także wiele korzyści. Decydującym czynnikiem jest jego stężenie. Tutaj dowiesz się, w jaki sposób mocznik może pomóc również Twojej skórze i o czym musisz pamiętać podczas jego stosowania.
24 January 2025 • 3 min - czas czytania
Produkty do pielęgnacji skóry z mocznikiem
Czym jest mocznik?
Mocznik to polska nazwa łacińskiego słowa urea. Jest wytwarzany naturalnie podczas niektórych procesów metabolicznych zachodzących w organizmie. Mocznik gromadzi się w warstwie rogowej naskórka. Tzw. stratum corneum wiąże do 7% tej cennej substancji. W związku z tym, że nadmiar tego związku organicznego jest wydalany z moczem, nadano mu nazwę mocznik.
Mocznik jest elementem NMF (natural moisturizing factor), naturalnego czynnika nawilżającego skóry. Wyjątkowo dobrze wiąże wodę i zapobiega jej szybkiej utracie. Jeśli skóra jest sucha lub się łuszczy, często przyczyną jest niedobór mocznika, co drastycznie zwiększa przeznaskórkową utratę wody. Oznacza to, że skóra wprawdzie wchłania wodę, ale nie potrafi jej zatrzymać.
Mocznik nie jest więc tylko zwykłą substancją pielęgnacyjną, ale jako naturalny składnik bariery skórnej ma kluczowe znaczenie dla zdrowia. Z tego względu można go znaleźć głównie w kremach naprawczych lub o bardzo odżywczym składzie. Mocznik jest niekomedogenny. Może również przynieść ulgę w przewlekłych chorobach skóry, takich jak atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca. Jednak te szczególne przypadki powinny być koniecznie leczone przez profesjonalistę. Zanim zaczniesz eksperymentować z mocznikiem, zapytaj o poradę zaufanego dermatologa.
Uwaga
W przeszłości mocznik był pozyskiwany z końskiego moczu. Obecnie ta produkowana przez organizm substancja jest w wersji krystalicznej syntetyzowana z gazu ziemnego i składa się z CO₂ i amoniaku. Mocznik jest zatem wytwarzany syntetycznie bez użycia moczu.
Działanie mocznika: Dlaczego stężenie ma decydujące znaczenie
Mocznik jest ogólnie dobrze tolerowany, ponieważ organizm zna już tę substancję czynną. Ponadto działanie mocznika oferuje szereg korzyści dla skóry:
- Przyciąga i wiąże wodę w skórze.
- Działa antybakteryjnie i hamuje stany zapalne.
- Zapobiega swędzeniu.
- Jest znany ze swoich właściwości keratolitycznych (rozpuszczających zrogowaciały naskórek).
Ale co decyduje o tym, kiedy mocznik działa i w jaki sposób? Odpowiedź jest prosta: Wszystko zależy od jego stężenia w produkcie pielęgnacyjnym. Pomiędzy 2% a 5% przeważają właściwości wygładzające i nawilżające. W tym zakresie urea wykazuje również swoje działanie przeciwzapalne. Dlatego produkty do bardzo suchej skóry zwykle zawierają „tylko” do 5% tego składnika.
W kosmetykach z wyższym stężeniem zaczyna dziać się coś niesamowitego. Mocznik, który ma początkowo czysto pielęgnacyjny efekt, nabiera właściwości rozpuszczających zrogowaciały naskórek. Zyskują na tym szczególnie stopy. Stosowany codziennie w stężeniu powyżej 10% pomaga zmiękczyć stwardniałą skórę i łatwiej ją usunąć. Proces ten nazywa się również keratolizą. Zrogowacenia są złuszczane, skóra staje się ponownie miękka, znikają również bolesne pęknięcia. Mocznik doskonale nadaje się zatem do pielęgnacji suchej i spękanej skóry.
Produkty do pielęgnacji skóry z mocznikiem: Następujące produkty zawierają ten składnik aktywny
Od balsamu do ciała po żel pod prysznic, od szamponu po tonik do skóry głowy – obszary zastosowania mocznika w pielęgnacji skóry są tak różnorodne, jak jego działanie. Aby znaleźć odpowiedni produkt, powinnaś wiedzieć, dlaczego chcesz go używać.
Nie zawsze musi to być uwarunkowane chorobą. Nawet w pełni zdrowa skóra może czasami przesuszyć się lub łuszczyć. Jest to zawsze spowodowane zwiększoną utratą wody przez barierę skórną. Mogą ją wywołać lub nasilić następujące czynniki:
- Zbyt silne i niedostosowane do typu skóry produkty oczyszczające
- Nieprawidłowa lub niewystarczająca pielęgnacja
- Zbyt częsty kontakt z wodą (np. mycie rąk)
- Suche powietrze z ogrzewania i mróz w miesiącach zimowych
- Naturalne stężenie mocznika zmniejsza się wraz z wiekiem
Efekty działania mocznika są szczególnie widoczne na suchej i swędzącej skórze. Doskonale reguluje nawilżenie, koi i uelastycznia naskórek. Dlatego często znajdziesz go także w produktach do pielęgnacji skóry dłoni lub stóp o bogatym składzie.
W przypadku swędzącej skóry głowy mocznik pomaga przywrócić odpowiedni poziom nawilżenia, a tym samym złagodzić uczucie napięcia i świąd. Masz zrogowaciałą skórę na łokciach? Jeśli chcesz nadać gładkość i elastyczność tej partii ciała, stosuj kosmetyki zawierające co najmniej 20% tego składnika.
Mocznik można również znaleźć w produktach przeciwstarzeniowych, takich jak sera czy kremy do twarzy w połączeniu z innymi substancjami nawilżającymi, np. kwasem hialuronowym. Dzięki takim formułom skóra jest bardziej napięta, drobne zmarszczki znikają, a cera nabiera naturalnego blasku.
FAQ
Podsumowanie
Trudno sobie dziś wyobrazić produkty pielęgnacyjne bez mocznika. Jako klasyczny środek nawilżający przywraca elastyczność suchej skórze. Ma również działanie keratolityczne i pomaga pozbyć się irytujących zrogowaceń na stopach lub łokciach. Jako substancja produkowana naturalnie przez organizm jest bardzo dobrze tolerowany. Działania niepożądane mogą wystąpić w przypadku niemowląt, mikrourazów lub bardzo wrażliwej skóry. Jednak pozytywne efekty mocznika znacznie przewyższają negatywne, czyniąc z niego klasyczny składnik aktywny do pielęgnacji skóry.