- Twoje korzysci jako czlonka Premium
- 10% rabatu na artykuły
- Priorytetowa wysyłka ekspresowa
- Bezpłatna dostawa od 100,00 zł
- Pomoc & Kontakt
Jak zapobiegać łamaniu się włosów – przyczyny i pielęgnacja włosów łamliwych
Łamliwość włosów sprawia, że stają się one cienkie i matowe. Są nieprzyjemnie szorstkie, tracą elastyczność i sprężystość. Aby ich stan się nie pogarszał, należy reagować już przy pojawieniu się pierwszych oznak łamliwości. Podpowiemy Ci, jakich technik i produktów pielęgnacyjnych używać, aby zapobiegać łamaniu się włosów, oraz jak przywrócić zniszczonym włosom zdrowie i wytrzymałość.
15 August 2024 • 4 min - czas czytania
Spis treści
Jakie są objawy łamliwości włosów?
Łamliwość włosów jest często mylona z rozdwajaniem się końcówek. Podczas gdy przy rozdwajaniu włosy strzępią się na końcach, w przypadku łamliwości włosy po prostu się łamią – zarówno na końcach, jak i na długości oraz na czubku głowy. Mocno zniszczone włosy mogą łamać się nawet u nasady.
Jeśli spojrzysz na zdrowe włosy, zobaczysz wyraźnie zarysowaną końcówkę. Natomiast włosy łamliwe mają gładkie końce z białymi punktami. Na całej długości mogą pojawić się kolejne, białe miejsca złamania. Jeśli zegniesz włos w miejscu złamania, dolny koniec po prostu odpadnie.
Łamiące się włosy mają tendencję do szybszego plątania się, przez co trudniej je rozczesać. Jeśli zauważysz zmiany w strukturze włosów i przy codziennej pielęgnacji, powinnaś uważnie przyjrzeć się końcówkom.
Rodzaje włosów podatnych na łamanie
To całkowicie normalne, że niektóre włosy łamią się podczas pielęgnacji i codziennej stylizacji – np. kiedy zdejmujesz gumkę do włosów lub z powodu spinki o ostrych krawędziach. Problem zaczyna się wtedy, gdy łamiące się włosy są widoczne na całej głowie i na różnych długościach. Szczególnie podatne na łamanie są następujące rodzaje włosów:
- Włosy zniszczone: Włosy o uszkodzonej strukturze nie są w stanie zgromadzić wystarczającej ilości wilgoci i często łamią się na czubku głowy.
- Włosy siwe: Ze względu na utratę zdolności do magazynowania wilgoci siwe włosy są bardziej suche i mają większą tendencję do łamania się.
- Włosy mocno kręcone: Kręcone i puszące się włosy są zwykle wyjątkowo grube i podatne na przesuszenie, co sprzyja ich łamaniu.
- Włosy cienkie: Ze względu na mniejszą średnicę cienkie włosy są wyjątkowo podatne na uszkodzenia oraz wymagają szczególnej uwagi i delikatnego traktowania w codziennej pielęgnacji.
- Włosy wysoko- i niskoporowate: Porowatość jest miarą tego, jak dobrze włosy wchłaniają i zatrzymują wilgoć. Włosy wysokoporowate wchłaniają wilgoć, ale jej nie zatrzymują. Włosy niskoporowate w ogóle nie wchłaniają wilgoci i są szczególnie problematyczne, jeśli chodzi o podatność na łamanie.
Przyczyny łamliwości włosów
Aby skutecznie zapobiegać i przeciwdziałać łamaniu się włosów, ważne jest, aby znać jego przyczyny. Łamliwość włosów jest często skutkiem nieprawidłowej pielęgnacji i stylizacji, które nadmiernie obciążają włosy:
- Nieprawidłowe szczotkowanie i czesanie: Gwałtowne rozczesywanie splątanych i/lub mokrych włosów może prowadzić do ich łamania. Odpowiedzialne za uszkodzenia włosów są często także nieodpowiednie szczotki. Produkty bez spłukiwania ułatwiają rozczesywanie włosów i dostarczają im cennego nawilżenia. Specjalne szczotki do rozczesywania są wyjątkowo miękkie i delikatne dla włosów. Im mniejszy opór podczas szczotkowania, tym mniejsze prawdopodobieństwo łamania się włosów.
- Intensywne suszenie suszarką i prostowanie: Wysoka temperatura uszkadza włosy i pozbawia je wilgoci. Im bardziej suche i zniszczone są włosy, tym ich podatność na uszkodzenia wzrasta. Aby uniknąć łamania się kruchych włosów, należy używać prostownicy tylko do temperatury maks. 180 stopni Celsjusza i każde pasmo przeciągać osobno. Suszenie włosów powietrzem o średniej i niskiej temperaturze z zachowaniem odpowiedniej odległości zapobiega spaleniu włosów.
- Częste farbowanie: Chemikalia używane do farbowania lub rozjaśniania włosów mogą być przyczyną ich łamliwości. Zapewnij farbowanym włosom dodatkowe nawilżenie, stosując wysokiej jakości kuracje, maski i odżywki, a jeśli są uszkodzone, daj im wystarczająco dużo czasu na regenerację. Przerwę w koloryzacji trwającą od dwóch do trzech miesięcy najlepiej przeczekać, korzystając z płukanek do włosów i sprayów na odrosty.
- Intensywna stylizacja: Mocno splecione warkocze, ciasne koki i upięcia obciążają włosy. Lepiej związać wrażliwe i zniszczone włosy w luźny kucyk miękką, szeroką gumką lub zastąpić ciasny kok „niedbałym” upięciem.
- Zbyt częste mycie włosów: Jeśli myjesz włosy bardzo często – i być może nawet niewłaściwym szamponem – pozbawiasz włosy i skórę głowy lipidów i nawilżenia. Jeśli włosy się łamią, należy ograniczyć mycie. Suchy szampon sprawi, że włosy przetłuszczające się u nasady będą wyglądać jak świeżo umyte. Kiedy myjesz włosy, powinnaś nanosić szampon tylko na skórę głowy, a długość i końce pielęgnować odżywką. Po umyciu włosów szamponem, dobrze jest owinąć je miękkim ręcznikiem i zrezygnować z wycierania ich do sucha.
- Tępe nożyczki do włosów: Jeśli sama podcinasz włosy, koniecznie zainwestuj w profesjonalne nożyczki fryzjerskie. Używanie tępych nożyczek może prowadzić do rozdwajania się końcówek i łamania włosów. Dla zdrowia włosów najlepsze jest regularne podcinanie końcówek.
- Niedobór składników odżywczych Nieodpowiednia i niezbilansowana dieta oznacza, że nie dostarczasz organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Oprócz długoterminowej zmiany nawyków żywieniowych, suplementy diety i preparaty witaminowe mogą pomóc zapobiegać łamliwości włosów. Dla zdrowia włosów ważne są keratyna, krzem, biotyna oraz witaminy B i C.
- Uszkodzenie włosów podczas snu: Pościel z materiału o grubej fakturze także może uszkodzić strukturę włosa i przyczynić się do rozdwajania końcówek i łamliwości. Jeśli lubisz wiązać włosy na noc, powinnaś zaplatać je w luźny warkocz i używać miękkich, szerokich gumek do włosów. Jedwabne i satynowe poszewki na poduszki zapobiegają łamaniu się włosów dzięki swojej gładkiej i miękkiej strukturze.
Uwaga
Łamanie się włosów może postępować w kierunku cebulek. Nawet jeśli jest to dla Ciebie trudne, doświadczony fryzjer powinien skrócić zniszczone włosy tak, by na głowie pozostały tylko zdrowe.
Jak zapobiegać łamliwości włosów?
1. wskazówka: Używaj produktów nawilżających
Jeśli Twoje włosy są suche i sianowate, powinnaś używać nawilżających produktów pielęgnacyjnych, które pomagają absorbować i zatrzymywać wilgoć. Należy unikać produktów z silikonami i ostrymi siarczanami. Pozytywne działanie mają kosmetyki zawierające pantenol, kwas hialuronowy, bambus i keratynę. Specjalne proteinowe odżywki do włosów mają w składzie mikroproteiny, które naprawiają uszkodzoną łuskę – zewnętrzną osłonkę włosa – i wygładzają jego strukturę. Jeśli zauważysz efekt odwrotny od zamierzonego, Twoje włosy charakteryzują się zbyt małą porowatością, co oznacza, że z natury mają w sobie więcej białka. W takim przypadku wystarczą nawilżające kuracje do włosów.
Pielęgnacja nawilżająca dla łamliwych włosów
2. wskazówka: Delikatnie szczotkuj włosy
Jeśli chcesz rozczesać włosy natychmiast po umyciu, idealna będzie szczotka typu „wet brush”. Nie spiesz się i rozczesuj włosy od końców do nasady z jak najmniejszą siłą. Lepiej rozczesywać na raz mniejsze pasma niż większe partie włosów.
3. wskazówka: Używaj mniej ciepła
Stylizacja bez wysokiej temperatury za pomocą wałków do loków niewymagających użycia ciepła, stosowanie olejku termoochronnego lub lakierów do włosów z filtrem UV chroni włosy przed przesuszeniem. Jeśli lubisz, możesz częściej nosić rozpuszczone włosy i unikać ciasnych fryzur. Nie zapominaj o podcinaniu końcówek przynajmniej raz na kwartał – zwłaszcza jeśli masz z natury suche i cienkie włosy.
Stylizacja bez użycia ciepła i ochrona przed wysoką temperaturą
4. wskazówka: Nie poddawaj włosów zabiegom chemicznym
Przy odpowiedniej pielęgnacji, odżywianiu i technice stylizacji łamliwość włosów będzie przejściowym problemem. Tymczasowa rezygnacja z rozjaśniania, farbowania i trwałej ondulacji korzystnie wpłynie na uszkodzoną łuskę włosa. Gdy włosy znów będą zdrowe, możesz je ponownie farbować i rozjaśniać tak jak dotychczas.
Wniosek
Łamliwość włosów jest powszechnym zjawiskiem. Można jej uniknąć poprzez ostrożniejsze i delikatniejsze obchodzenie się z włosami i ich właściwą pielęgnację. Szczególnie latem ważne jest, aby chronić włosy przed negatywnymi skutkami promieniowania UV, chloru i słonej wody oraz zapobiegać ich przesuszaniu. W przypadku pojawienia się białych punktów na końcach włosów pielęgnacja odbudowująca z wykorzystaniem odżywek, produktów bez spłukiwania, olejków i kuracji proteinowych wygładzi strukturę, nawilży i uelastyczni włosy. Miękkie akcesoria do stylizacji, specjalne szczotki oraz miłe w dotyku ręczniki i tkaniny pomogą uniknąć uszkodzeń i sprawią, że włosy podatne na łamanie wkrótce odejdą w zapomnienie.