- Twoje korzysci jako czlonka Premium
- 10% rabatu na artykuły
- Priorytetowa wysyłka ekspresowa
- Bezpłatna dostawa od 100,00 zł
- Pomoc & Kontakt
Podrażnienia po goleniu: jak ich unikać
Świeżo ogolona skóra jest niesamowicie przyjemna w dotyku. Ale zaledwie kilka godzin później pojawiają się pieczenie lub swędzące zaczerwienienie, a nawet małe krostki. Wszystko jasne, skóra jest podrażniona – a to boli. Ale jak dochodzi do podrażnień i jak można ich uniknąć? Z naszego wpisu na blogu dowiesz się, jak powstają nieprzyjemne podrażnienia po goleniu, jak je łagodzić i jak zapobiegać im w przyszłości.
10 October 2024 • 4 min - czas czytania
Spis treści
Czym są podrażnienia po goleniu i jak powstają?
Podrażnienia po goleniu mogą dotknąć każdego. Niezależnie od tego, czy chodzi o okolice intymne, nogi czy górną wargę: Gładka skóra w ciągu kilku godzin potrafi stać się piekąca i zaczerwieniona. W zasadzie problem dotyczy każdej część ciała, która ma kontakt z ostrzem. Najczęściej jednak podrażnienia po goleniu dotykają okolic intymnych. Są one szczególnie bolesne, ponieważ penetrujący świąd w tym miejscu jest wyjątkowo nieprzyjemny. Mogą również pojawiać się małe, czerwone krostki, szybko rujnujące schludny wygląd ogolonej partii.
Przyczyną podrażnień po goleniu jest skrobiące skórę ostrze, które usuwa również ochronną warstwę rogową i powoduje mikroskopijne uszkodzenia skóry. Dotknięty obszar ciała staje się bardziej wrażliwy na tarcie i inne czynniki. Ponadto łatwiej gromadzą się tam brud, bakterie i sebum. Skutek: Skóra walczy z procesami zapalnymi, które powodują swędzenie i pieczenie. Zasada jest następująca: Im delikatniejsza skóra, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia podrażnień po goleniu. Inną przyczyną mogą być wrastające włosy. Przycięty, pojedynczy włos zwija się pod skórą zamiast normalnie wyrastać na zewnątrz.
Tylko w bardzo rzadkich przypadkach może doprowadzić to do poważniejszego stanu zapalnego, który należy skonsultować z lekarzem. Z reguły podrażnienia po goleniu na nogach lub w okolicach intymnych są irytujące, ale nieszkodliwe. Objawy ustępują samoistnie w ciągu kilku dni. Chciałabyś, żeby w ogóle do tego nie doszło? Dobra wiadomość jest taka, że podrażnień po goleniu można uniknąć.
Jak uniknąć podrażnień po goleniu: 10 wskazówek dla gładkiej skóry
Aby zapobiec podrażnieniom, powinnaś przyjrzeć się dokładniej sposobowi, w jaki się golisz. Dzięki temu zabieg będzie nieco bardziej komfortowy dla skóry, która nie będzie miała powodu, by tak silnie na niego reagować:
#1: Przygotuj skórę do golenia
Odpowiednie przygotowanie to połowa sukcesu, jeśli chodzi o zapobieganie podrażnieniom skóry. Przed pierwszym kontaktem z ostrzem umyj wybraną partię ciała delikatnym produktem oczyszczającym i dokładnie spłucz letnią wodą. Zmiękczy to włoski i ułatwi golenie. Często cierpisz z powodu wrastających włosków? Przeciwdziałanie w postaci zabiegu peelingiem uwalnia skórę od złogów, a tym samym pomaga włosom rosnąć prosto.
Oczyszczanie
#2: Zachowaj higienę
Drobnoustroje są główną przyczyną podrażnień po goleniu, zarówno na nogach, jak i w innych miejscach. Przed zabiegiem upewnij się, że ostrze jest ostre i czyste. Ręczniki również powinny być świeżo wyprane, aby uniknąć przenoszenia zarazków. Chcesz mieć stuprocentową pewność? Zdezynfekuj maszynkę do golenia przed użyciem.
#3: Gładki poślizg
Nieważne, czy użyjesz kremu do golenia, pianki czy żelu: To, co wybierzesz, jest ostatecznie kwestią indywidualnych upodobań. Niemniej wszystkie te produkty pozwalają ostrzu gładko przesuwać się po skórze. Zmniejszają tarcie, dzięki czemu warstwa rogowa naskórka mniej cierpi podczas zabiegu. Składniki odżywcze pielęgnują również skórę i sprawiają, że jest ona znacznie mniej podatna na podrażnienia.
#4: Używaj nowych ostrzy
Zużyte lub tępe ostrza nie ścinają włosków, ale dosłownie je wyrywają. Możesz sobie wyobrazić, jak bardzo podrażnia to skórę. Im ostrzejsze ostrze, tym delikatniejsze golenie. Brzmi paradoksalnie, ale naprawdę bardzo pomaga uniknąć podrażnień.
Golarki
#5: Zwróć uwagę na nacisk
Także w tym przypadku obowiązuje zasada: mniej znaczy więcej. Jeśli nacisk jest zbyt duży, ostrze nie będzie dobrze się przesuwać po skórze i usunie więcej warstwy rogowej niż to konieczne. Ostra maszynka do golenia wymaga jedynie niewielkiego nacisku, aby precyzyjnie skrócić włoski.
#6: Zapobiegaj podrażnieniom, prowadząc maszynkę z włosem
Prosta wskazówka, która może zdziałać cuda w walce z podrażnieniami skóry. Jeśli golisz się przeciwnie do kierunku wzrostu włosa, zawsze przeciągasz go nieco po powierzchni skóry. I nawet jeśli tego nie czujesz, sprzyja to powstawaniu mikroskopijnych uszkodzeń, których chcesz właściwie uniknąć.
#7: Chłodna woda koi zestresowaną skórę
Spłukanie skóry na koniec chłodną wodą obkurcza naczynia krwionośne. Powierzchnia skóry dosłownie się uszczelnia. Mniejsze rany zamykają się i bakterie nie mogą przez nie przenikać.
#8: Delikatne osuszanie zamiast pocierania
Świeżo ogoloną partię ciała traktuj możliwie delikatnie. Ostrożnie osusz ją, przykładając do skóry miękki ręcznik. Nie pocieraj skóry, ponieważ to również sprzyja podrażnieniom. Zdziwisz się, co może zdziałać taka mała zmiana.
#9: Produkty nawilżające niezawierające alkoholu
Gliceryna i pantenol są Twoimi głównymi sprzymierzeńcami, jeśli chodzi o zapobieganie podrażnieniom po goleniu. Oba składniki zatrzymują wilgoć w skórze i działają kojąco. Aloes ma dodatkowo efekt chłodzący. Świeżo ogolone miejsce nie powinno w żadnym wypadku mieć kontaktu z alkoholem. Podrażniłby on tylko wrażliwy obszar, co dodatkowo sprzyjałoby podrażnieniom.
Nawilżanie
#10: Unikaj tarcia i potu
Pot zawiera sole produkowane przez organizm. Dlatego też powoduje podrażnienia świeżo ogolonych partii ciała. Z tego względu gol się tylko po aktywności fizycznej lub wieczorem. To samo dotyczy wyboru odzieży. Naturalne włókna są bardziej przewiewne i sprawiają, że pocisz się mniej. Noś luźne spodnie, aby zapobiegać podrażnieniom po goleniu w miejscach intymnych.
Jak łagodzić podrażnienia po goleniu – pierwsza pomoc dla zestresowanej skóry
Już je masz: Podrażnienia po goleniu – co robić? Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Niestety, jest to bardzo powszechne zjawisko, które może wystąpić pomimo dochowania wszelkiej staranności i optymalizacji sposobu golenia. Aby następnym razem skóra szybko się zregenerowała, podejmij natychmiastowe działania:
Schłodź podrażnioną skórę: Kostki lodu lub zimna woda łagodzą uczucie pieczenia i swędzenia. Możesz też stosować zimne okłady lub okłady z twarogu.
W żadnym wypadku nie drap: Nawet jeśli jest to trudne. Pod żadnym pozorem nie drap podrażnionej skóry paznokciami. Spowoduje to wniknięcie jeszcze większej ilości zarazków i jeszcze większe zaczerwienienie.
Nie gol się ponownie: Dopóki podrażnienia nie ustąpią, nie dotykaj ostrzem skóry. Mogłoby to spowodować pękanie krostek i nasilenie procesu zapalnego.
Stosuj łagodzące produkty pielęgnacyjne: Nawilżająca i łagodząca pielęgnacja po goleniu działa kojąco i uspokajająco. Jeśli nie masz pod ręką kremu: Miód, olej kokosowy lub herbata rumiankowa mają działanie przeciwzapalne.
Jeśli podrażnienia po goleniu nie znikną same w ciągu kilku dni lub objawy się nasilą, skonsultuj się z lekarzem. Także jeśli nagle pojawią się pęcherze wypełnione płynem, nie powinnaś zabierać się samodzielnie za ich leczenie.
FAQ – podrażnienia po goleniu
Podsumowanie
Niezależnie od tego, jak irytujące są podrażnienia po goleniu: Możesz ich łatwo uniknąć, optymalizując sposób, w jaki się golisz. Dzięki odpowiednim technikom, produktom i wskazówkom zadbasz właściwie o skórę i złagodzisz negatywne efekty związane z goleniem. Pamiętaj o ostrych ostrzach, gol się zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów i używaj łagodzących produktów do pielęgnacji. I już wkrótce będziesz cieszyć się gładką i elastyczną skórą bez zaczerwienień i swędzenia.