- Twoje korzysci jako czlonka Premium
- 10% rabatu na artykuły
- Priorytetowa wysyłka ekspresowa
- Bezpłatna dostawa od 100,00 zł
- Pomoc & Kontakt
![](https://cdn2.parfumdreams.de/image/cms/175985-0.webp)
Oparzenia słoneczne ust: Jak ich uniknąć
Oparzenia słoneczne ust są bolesne. Skóra jest napięta, sucha i zaczerwieniona. Jeśli do oparzeń słonecznych dochodzi częściej, wzrasta również ryzyko zachorowania na raka skóry. Najważniejsze jest więc zapobieganie i odpowiednie przygotowanie skóry na ekspozycję na słońce. Ale kiedy do oparzeń słonecznych już dojdzie, należy je leczyć, aby przyspieszyć proces gojenia.
05 August 2024
Spis treści
- Jak dochodzi do oparzeń słonecznych ust?
- Jakie są objawy oparzeń słonecznych ust?
- Jak uniknąć oparzeń słonecznych ust?
- Jak jeszcze można chronić usta przed słońcem?
- Czy oparzenia słoneczne ust powodują opryszczkę?
- Leczenie oparzeń słonecznych ust: Co robić?
- Jak leczyć oparzenia słoneczne ust domowymi sposobami?
Jak dochodzi do oparzeń słonecznych ust?
Do oparzeń słonecznych ust dochodzi, gdy skóra jest zbyt długo wystawiona na działanie promieniowania UV. Skóra warg jest bardzo wrażliwa i wyjątkowo cienka. Nie zawiera prawie wcale melaniny – pigmentu, który chroni przed promieniami UV. Jeśli usta są zbyt długo narażone na działanie światła słonecznego, dochodzi do oparzenia, które jest stanem zapalnym skóry.
Jakie są objawy oparzeń słonecznych ust?
Objawy oparzeń słonecznych ust: skóra
- jest zaczerwieniona
- piecze
- wydaje się opuchnięta
- jest napięta i sucha w dotyku
- boli i jest wrażliwa na dotyk
- swędzi.
W przypadku oparzeń drugiego stopnia na skórze pojawiają się również pęcherze. W takiej sytuacji należy najpierw schłodzić skórę pod bieżącą wodą, a następnie skonsultować się z lekarzem.
Objawy oparzenia słonecznego pojawiają się zwykle po trzech do pięciu godzinach i są najbardziej intensywne w ciągu dwunastu do 24 godzin po nadmiernej ekspozycji skóry na słońce. Po trzech dniach najgorsze zwykle mija. W przypadku oparzeń drugiego stopnia objawy często utrzymują się dłużej. Każde oparzenie słoneczne zwiększa ryzyko długotrwałego uszkodzenia komórek, co może prowadzić do raka skóry. Dlatego w długiej perspektywie niezwykle ważna jest odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna.
Jak uniknąć oparzeń słonecznych ust?
Oparzeń słonecznych ust można bardzo łatwo uniknąć. Odpowiednie kosmetyki doskonale chronią skórę przed słońcem. Ponieważ trudno zakryć tę część ciała, dobrym rozwiązaniem jest smarowanie warg specjalnym kremem przeciwsłonecznym do twarzy lub balsamem do ust w sztyfcie z filtrem UV. Aby zapewnić niezawodną ochronę, kosmetyk do pielęgnacji ust powinien mieć współczynnik ochrony przeciwsłonecznej co najmniej 30. Jeszcze lepszy jest SPF 50 lub 50+. Dostępne są nawet koloryzowane balsamy do ust z filtrem, które jednocześnie pielęgnują, chronią i nadają ustom świeży wygląd.
Pielęgnacja ust z filtrem SPF
Ważne
Ochronę przeciwsłoneczną należy aplikować na usta regularnie, przynajmniej co dwie godziny oraz zawsze po jedzeniu i piciu. Także osoby, które często zwilżają usta językiem, muszą pamiętać o wielokrotnym nakładaniu kremu z filtrem.
Jak jeszcze można chronić usta przed słońcem?
Inne sposoby ochrony ust przed słońcem:
- Unikaj ekspozycji na słońce w porze obiadowej, między 12:00 a 15:00, ponieważ w tych godzinach promieniowanie UV jest najbardziej intensywne.
- Pamiętaj, że promieniowanie UV dociera do skóry także w cieniu. Dlatego, jeśli to możliwe, ogranicz czas spędzany na świeżym powietrzu.
- Wybierz nakrycie głowy zapewniające cień na twarzy, np. kapelusz lub czapkę z daszkiem.
Pamiętaj, aby stosować ochronę przeciwsłoneczną nie tylko na plaży czy na basenie. Także w górach, na spacerze lub podczas dłuższego przebywania pod gołym niebem zawsze chroń się przed słońcem i nie zapominaj o ustach. Nawet w pochmurne dni promienie UV przenikają przez chmury, dlatego niepogoda nie powinna być pretekstem do zrezygnowania z kremu z filtrem.
Czy oparzenia słoneczne ust powodują opryszczkę?
Światło słoneczne i promieniowanie UV są czynnikami wywołującymi opryszczkę, ponieważ osłabiają układ odpornościowy i zwiększają ryzyko zakażenia. Jeśli masz skłonność do opryszczki i jesteś nosicielem patogenów, tym bardziej powinnaś położyć większy nacisk na ochronę ust. Oparzenia słoneczne uszkadzają skórę, co ułatwia atak opryszczki.
Leczenie oparzeń słonecznych ust: Co robić?
Oparzenia słoneczne ust dają się zwykle łatwo leczyć:
- Schłodź usta – ale nie lodem, ponieważ jest za zimny. Zamiast niego użyj chłodnej, bieżącej wody lub zimnego ręcznika.
- W przypadku oparzeń słonecznych kluczem do sukcesu jest odpowiednia pielęgnacja. Smaruj usta obficie kremem i intensywnie je nawilżaj, np. balsamem z aloesem. Pomoże to w szybszej regeneracji.
- Dużo pij, ponieważ oparzenia słoneczne pozbawiają organizm płynów.
- Staraj się chronić usta i nie narażaj ich na dalsze promieniowanie UV.
- Unikaj gorących, pikantnych lub kwaśnych potraw. Mogą one dodatkowo podrażniać wrażliwą skórę ust.
- Miej oko na indeks UV w miejscu, w którym przebywasz. Wiele aplikacji pogodowych dostarcza tych informacji. Od wskaźnika UV na poziomie 3 eksperci zalecają stosowanie ochrony przeciwsłonecznej.
Balsam z aloesem
Jeśli to nie wystarczy, żeby wyleczyć oparzenie słoneczne, możesz kupić w aptece krem z hydrokortyzonem. Pomocne będą także specjalne żele na oparzenia. Jeśli masz wątpliwości, odczuwasz ból lub na wargach pojawi się stan zapalny, dla własnego bezpieczeństwa skontaktuj się z lekarzem.
Jak leczyć oparzenia słoneczne ust domowymi sposobami?
Oprócz licznych produktów pielęgnacyjnych i kremów nawilżających, dostępne są również domowe środki, którymi można leczyć oparzenia słoneczne ust.
- Twaróg ma efekt kojący, a także działa przeciwzapalnie.
- Aloes doskonale nawilża i pielęgnuje podrażnioną skórę.
- Plasterki ogórka wyjęte z lodówki przyjemnie chłodzą.
- Torebka czarnej herbaty, zaparzona z odrobiną wody i przechowywana w lodówce, działa łagodząco i chłodząco, a także przeciwzapalne dzięki zawartym w niej garbnikom.
- Olej kokosowy ma działanie nawilżające i może zmniejszać ryzyko stanów zapalnych.
Ważne
Jeśli po oparzeniu słonecznym na ustach pojawiają się pęcherze, nigdy nie należy ich samodzielnie przekłuwać. Lepiej posmarować wargi maścią antybakteryjną.
Oparzenia słoneczne ust – często zadawane pytania
Podsumowanie
Oparzeń słonecznych ust nie należy lekceważyć. Wystarczy chwila nieuwagi, ponieważ skóra warg jest szczególnie cienka i wrażliwa. Oparzeniom słonecznym można jednak łatwo zapobiegać, stosując balsamy do ust w sztyfcie z filtrem przeciwsłonecznym. Jeśli oparzenie jest już faktem, można leczyć je domowymi sposobami oraz intensywną pielęgnacją i nawilżaniem. W przypadku poważniejszych oparzeń zdecydowanie należy udać się do lekarza.