- Twoje korzysci jako czlonka Premium
- 10% rabatu na artykuły
- Priorytetowa wysyłka ekspresowa
- Bezpłatna dostawa od 100,00 zł
- Pomoc & Kontakt
Krem z filtrem zimą – jak chronić skórę przed poparzeniem słonecznym na śniegu i mrozie?
Nawet gdy słońce jest ledwo widoczne na niebie, skóra potrzebuje ochrony przed promieniami ultrafioletowymi także zimą. W tym artykule podpowiemy, jak najlepiej chronić wrażliwą skórę zimową porą, by czuć się w pełni komfortowo i zapobiec jej przedwczesnemu starzeniu.
03 January 2025 • 2 min - czas czytania
Spis treści
Dlaczego krem z filtrem jest ważny zimą?
W miesiącach zimowych skóra prawie nie produkuje melaniny. Szkoda, ponieważ w odpowiedzi na promieniowanie ultrafioletowe tworzy ona warstwę rogową o naturalnym działaniu ochronnym. Ze względu na niskie temperatury, pochmurną pogodę i długie ubrania, istnieje ryzyko, że nie docenisz intensywności zimowego słońca. Przy lekkim zachmurzeniu 90 proc. promieni UV dociera do powierzchni ziemi. Lód i śnieg odbijają od 80 do 90 proc. słonecznego promieniowania ultrafioletowego, zwiększając tym samym ogólną ekspozycję. Z tego względu promienie UVA i UVB mogą uszkadzać niechronioną skórę także zimą:
- Promienie UVA przyczyniają się do powstawania wolnych rodników, które prowadzą do trwałego uszkodzenia komórek. Skutkiem są widoczne oznaki starzenia się skóry, takie jak zmarszczki, zwiotczenie i suchość.
- Promienie UVB mogą powodować oparzenia słoneczne, a jeśli uszkodzenia są poważne nawet raka skóry.
Aktywni entuzjaści sportów alpejskich cieszą się dodatkowymi godzinami słońca. W wiele zimowych dni wysoko w górach świeci słońce – pomimo szarej i mglistej pogody w dolinie. Co 1000 m wysokości promieniowanie UV, na które narażona jest już i tak blada zimą skóra, wzrasta o 15 procent.
Czy zimą potrzebuję innego kremu z filtrem niż latem?
Aby zapewnić skórze dobrą ochronę, ważne jest, aby używać specjalnych produktów pielęgnacyjnych na chłodną porę roku. Podczas gdy latem skóra potrzebuje dużo nawilżenia, zimą wymaga tłustej bazy chroniącej przed niską temperaturą.
Jaki jest idealny krem z filtrem do jazdy na nartach i snowboardzie?
Idealny krem z filtrem do sportów alpejskich ma wysoki współczynnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF) 30 i nie pozostawia tłustego filmu na skórze. Dzieci i osoby o wrażliwej, jasnej karnacji powinny wybrać SPF 50. Nie ma konieczności zwiększania współczynnika ochrony przeciwsłonecznej w ciągu dnia. Efekt ochrony przeciwsłonecznej utrzymuje się przez jeden dzień. Specjalne balsamy do ust z filtrem SPF 50 chronią delikatną skórę ust.
Jak najlepiej stosować krem z filtrem?
W sportach alpejskich jest tylko kilka, ale za to szczególnie narażonych na ekspozycję partii skóry, które wymagają skutecznej ochrony przeciwsłonecznej i które należy zabezpieczać kremem kilka razy w ciągu dnia – najlepiej co 2 godziny:
- Skóra twarzy jest stale narażona na niskie temperatury i silne promieniowanie UV, gdy przebywasz w górach zimą.
- Wrażliwa skóra warg jest niezwykle cienka i nie posiada naturalnej funkcji ochronnej.
- Kiedy zdejmujesz rękawiczki, promienie słoneczne padają na niechronioną skórę dłoni.
- Podobnie jak latem, zimą szczególnie zagrożone są uszy – zwłaszcza w przypadku osób, które unikają noszenia czapek.
Idealnym momentem na nałożenie kremu przeciwsłonecznego jest poranna wizyta w łazience przed kompletnym ubraniem się. Aby zapewnić optymalną ochronę, należy obficie nałożyć krem przeciwsłoneczny na odsłonięte obszary ciała co najmniej 20 minut przed wyjściem na zewnątrz. Pozwoli to na możliwie najlepszą ochronę skóry nawet przy silnym wietrze i ekstremalnie niskich temperaturach. Jeśli planujesz opalać się na tarasie schroniska górskiego, powinnaś posmarować kremem z filtrem wszystkie części ciała, które są narażone na promieniowanie UV. Zwiększy to szansę na uzyskanie pięknej zimowej opalenizny bez poparzeń słonecznych.
Ochrona przed słońcem
Wniosek
Połączenie zimna, słońca i wiatru stawia skórze wysokie wymagania. Stosując krem z filtrem, który ze względu na swoją tłustą bazę idealnie nadaje się na zimę, zapewnisz optymalną ochronę swojej skórze. Jeśli czujesz się w pełni komfortowo, możesz bez obaw cieszyć się skrzącym się śniegiem i szusowaniem po stoku.