- Twoje korzysci jako czlonka Premium
- 10% rabatu na artykuły
- Priorytetowa wysyłka ekspresowa
- Bezpłatna dostawa od 100,00 zł
- Pomoc & Kontakt
Stężenia perfum
Wybór perfum jest ogromny. Po znalezieniu odpowiedniego zapachu pozostaje tylko kwestia właściwego stężenia. Dostępna jest niezliczona ilość wariantów zapachowych, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Czy lepsza będzie woda toaletowa, czy może woda perfumowana? I czym różni się woda perfumowana od ekstraktu perfum? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących różnych kategorii perfum i stężeń olejków eterycznych znajdziesz w tym artykule.
24 January 2025 • 3 min - czas czytania
Spis treści
Jak skomponowane są perfumy?
Każdy, kto regularnie testuje perfumy, jest zawsze zdumiony: Zapach rozpylony na pasku testowym lub na skórze po pewnym czasie pachnie nagle zupełnie inaczej. Wynika to z trójstopniowej kompozycji zapachowej perfum, która składa się z nuty głowy, serca i bazy.
Jakie rodzaje perfum są dostępne?
Istnieją różne rodzaje i kategorie perfum, zwane również stężeniami. Różnią się one intensywnością i trwałością zapachu na skórze. Wody perfumowane, wody toaletowe itp. różnią się ilością zawartych w nich substancji zapachowych. Im wyższe stężenie substancji zapachowych, tym perfumy są intensywniejsze i dłużej utrzymują się na skórze. Jednak wraz ze wzrostem stężenia substancji zapachowych, wzrasta także cena perfum. Oprócz substancji zapachowych, w perfumach znajdują się także alkohol i woda destylowana. Perfumy można z grubsza podzielić na następujące kategorie:
Ekstrakt perfum (Extrait de Parfum (Intense)): Zawiera od 20 do 30% substancji zapachowych
Woda perfumowana (Eau de Parfum): Zawiera od 10 do 20% substancji zapachowych
Woda toaletowa (Eau de Toilette): Zawiera od 6 do 10% substancji zapachowych
Woda kolońska (Eau de Cologne): Zawiera od 3 do 5% substancji zapachowych
Woda odświeżająca (Eau Fraîche): Zawiera od 1 do 3% substancji zapachowych
Nie tylko stężenie perfum decyduje o tym, czy zapach jest wodą perfumowaną czy toaletową. Kluczową rolę odgrywa tu również struktura perfum. Na przykład ekstrakt perfum zazwyczaj nie zawiera nuty głowy, ma za to większy udział nuty serca i bazy. Z kolei woda toaletowa zawiera więcej nuty głowy niż perfumy czy woda perfumowana.
Ekstrakt perfum (Intense)
Ekstrakt perfum lub woda perfumowana Intense charakteryzuje się bardzo wysokim stężeniem olejków zapachowych. Wynosi ono do 30%, a w poszczególnych przypadkach nawet więcej. W związku z tym, że w tym wypadku wystarczą zaledwie jedno lub dwa psiknięcia, zapachy te są zazwyczaj dostępne w wyższych przedziałach cenowych bądź są oferowane przez marki luksusowe.
Woda perfumowana
Woda perfumowana charakteryzuje się wysokim stężeniem olejków zapachowych. Wynosi ono ok. 10 do 20%. Ze względu na niską lotność, wody perfumowanej można używać oszczędnie. Wystarczy kilka rozpyleń, aby zapach w pełni się rozwinął i był wyczuwalny przez kilka godzin. Większa intensywność zapachu sprawia, że woda perfumowana jest popularnym wyborem na specjalne okazje lub w sytuacjach, kiedy pożądany jest długotrwały i efektowny, mocny zapach. Ze względu na wysokie stężenie olejków eterycznych, cena wody perfumowanej jest jednak stosunkowo wysoka.
Woda toaletowa
W tym przypadku, w porównaniu do ekstraktu perfum lub wody perfumowanej, stężenie substancji zapachowych jest stosunkowo niskie. Wynosi ono ok. 6 do 10%. Jednak właśnie dzięki swojej lekkości woda toaletowa jest doskonała do noszenia na co dzień. Aby zapach był wyczuwalny przez długi czas, można spryskać się nią nieco obficiej.
Woda kolońska
W świecie zapachów bardzo powszechne jest również określenie „woda kolońska”. Procentowy udział „substancji zapachowych** wynosi tutaj zaledwie od 3 do 5%. Woda kolońska jest bardzo ulotna, lekka i nadaje się zwłaszcza na ciepłe pory roku.
Woda odświeżająca
Woda odświeżająca, znana również jako Eau de Solide i Splash Cologne, to zapach o najniższym stężeniu olejków eterycznych. Zwykle jest to maksymalnie 3%, w związku z czym ten subtelny i lekki produkt można stosować na dużej powierzchni.
Extrait de Parfum (Intense)
Eau de Parfum
Eau de Toilette
Eau de Cologne
Eau Fraîche
Długi okres trwałości – jak prawidłowo przechowywać perfumy?
Aby perfumy były przydatne do użycia jak najdłużej, ważne jest ich prawidłowe przechowywanie. Zasadniczo należy przechowywać je w chłodnym, ciemnym i suchym miejscu. Łazienka nie jest odpowiednia. Po pierwsze, panuje tutaj zbyt duża wilgotność. Po drugie, jest często ogrzewana w miesiącach zimowych, co oznacza, zbyt wysoką temperaturę. Idealne warunki oferuje zazwyczaj sypialnia. Jeśli perfumy są przechowywane w szafce w oryginalnym opakowaniu, w chłodnej temperaturze i bez dostępu światła, zachowują trwałość wyjątkowo długo.
Miejsca, w których zapachy rozwijają się najlepiej
Perfumy wyjątkowo dobrze rozwijają się w miejscach pulsujących ciepłem, takich jak wewnętrzna strona nadgarstków, dekolt, skronie i płatki uszu. Odpowiednie są również szyja i włosy, ponieważ tam zapach utrzymuje się szczególnie długo.
Często zadawane pytania
Podsumowanie
Różne kategorie perfum: Woda perfumowana, woda toaletowa, woda kolońska itp. różnią się stężeniem olejków eterycznych i strukturą perfum. Podczas gdy woda perfumowana ma bardzo wysoką zawartość substancji zapachowych, wynoszącą od 10 do 20%, stężenie wody toaletowej jest stosunkowo niskie i wynosi od 6 do 10%, a wody kolońskiej od 3 do 5%. W przypadku wody perfumowanej zwykle wystarcza kilka rozpyleń, ale jest ona droższym produktem. Wodę toaletową należy nakładać obficiej, za to przekonuje ona przystępną ceną. Teraz już wiesz, na co zwracać uwagę przy zakupie perfum, więc możesz od razu udać się na poszukiwania swojego ulubionego zapachu.