- Twoje korzysci jako czlonka Premium
- 10% rabatu na artykuły
- Priorytetowa wysyłka ekspresowa
- Bezpłatna dostawa od 100,00 zł
- Pomoc & Kontakt
Jak długo krem z filtrem jest przydatny do użycia?
Krem z filtrem to niezbędny produkt, jeśli chodzi o ochronę skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Ale jak długo krem z filtrem jest przydatny do użycia? Czy może stracić swoją skuteczność? I czy używanie kremu z filtrem, który został otwarty dawno temu, może stanowić problem?
21 August 2024
Spis treści
- Jaki jest okres trwałości otwartego kremu z filtrem?
- Jaki jest okres trwałości nieotwartego kremu z filtrem?
- Czy stary krem z filtrem jest rakotwórczy?
- Stary krem z filtrem: Kiedy należy go wyrzucić?
- Jak postępować z resztkami kremu z filtrem?
- Jak prawidłowo aplikować krem z filtrem?
- Jak zapewnić sobie odpowiednią ochronę przed słońcem?
Jaki jest okres trwałości otwartego kremu z filtrem?
Podobnie jak wiele innych produktów kosmetycznych, kremy z filtrem mają ograniczony okres przydatności. Okres trwałości kremu z filtrem zależy od różnych czynników. Należą do nich:
- data produkcji
- składniki
- warunki przechowywania
Okres ważności kremu z filtrem jest zwykle oznaczony na tubkach lub butelkach symbolem otwartego słoiczka, obok którego znajduje się napis np. „12 M”. Oznacza to, że przydatność kremu z filtrem przeciwsłonecznym wynosi 12 miesięcy od momentu otwarcia. Do tego czasu producent gwarantuje, że krem z filtrem może być bezpiecznie stosowany i nie straci swoich właściwości. Na rynku dostępne są również kremy z filtrem, których trwałość wynosi jedynie sześć miesięcy od otwarcia (tj. 6 M). Przestrzegaj tych zaleceń, a zawsze będziesz mieć pewność, że produkt jest bezpieczny i skuteczny w użyciu.
Rada
Zapisz permanentnym markerem datę pierwszego użycia kremu z filtrem przeciwsłonecznym na tubce lub butelce. Dzięki temu zawsze będziesz wiedzieć, kiedy powinnaś przestać go używać – o ile do tego czasu nie zużyjesz kosmetyku.
Krem z filtrem przeciwsłonecznym
Jaki jest okres trwałości nieotwartego kremu z filtrem?
To, jak długo krem z filtrem jest przydatny do użycia, zależy od tego, czy tubka jest już otwarta, czy nie. Trwałość nieotwartego kremu z filtrem wynosi zwykle od dwóch do trzech lat. Ale także tutaj wiele zależy od sposobu przechowywania i zawartych w kremie składników. Aby zmaksymalizować trwałość produktów kosmetycznych, należy je przechowywać w chłodnym i suchym miejscu, zabezpieczonym przed światłem. Coraz częściej producenci podają na swoich kremach przeciwsłonecznych konkretną datę ważności. Zwykle jest to 30 miesięcy od daty produkcji.
Czy stary krem z filtrem jest rakotwórczy?
Istnieją badania sugerujące, że produkty zawierające chemiczny filtr UV oktokrylen mogą wytwarzać substancje rakotwórcze, jeśli są długo przechowywane. Z upływem czasu wytwarzają się cząsteczki benzofenonu, które mogą zakłócać równowagę hormonalną organizmu. Ponadto stary krem filtrem, który nie daje już aktywnej ochrony przed promieniowaniem UV, może spowodować uszkodzenie skóry przez nieprzefiltrowane promienie słoneczne, które bez przeszkód w nią wnikają. Może to również zwiększyć ryzyko raka skóry w przyszłości.
Stary krem z filtrem: Kiedy należy go wyrzucić?
W przypadku kremu z filtrem istotny jest nie tylko czas przechowywania, ale także warunki przechowywania. Ciepło może spowodować rozwarstwianie się składników kremu, co również zmniejsza jego skuteczność. Krem z filtrem należy wyrzucić, jeśli:
- Zmienił się kolor, konsystencja lub zapach kremu.
- Krem stał się grudkowaty.
- Olej oddzielił się od kremu.
Oprócz tego, że krem o takich właściwościach nie zapewnia już odpowiedniej ochrony, może wywołać podrażnienia skóry. Nawet temperatura panująca w zamkniętej szafce w ciepłych miejscach może spowodować, że krem z filtrem szybko straci swoją skuteczność oraz zmieni konsystencję i zapach. Dlatego też trwałość kremu do opalania można określić jedynie ogólnie – tak jak robią to producenci na opakowaniach swoich produktów. Natomiast o tym, jak długo można stosować dany krem z filtrem, należy decydować indywidualnie, w zależności od jego wyglądu i właściwości.
Jak postępować z resztkami kremu z filtrem?
Często się zdarza, że lato dobiega końca, a w łazience nadal mamy resztki kremu z filtrem. Nie trzeba ich od razu wyrzucać – w końcu mogą się jeszcze przydać w słoneczny zimowy dzień lub na wakacjach w ciepłych krajach, gdzie będziesz potrzebować ochrony przeciwsłonecznej. A jeśli nie, upewnij się, że przechowujesz krem w chłodnym i suchym miejscu, abyś mogła go użyć ponownie następnej wiosny.
Po prostu pamiętaj, że krem z filtrem należy zużyć w ciągu sześciu do dwunastu miesięcy po otwarciu. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że jest on nadal w pełni skuteczny. Jeśli krem jest otwarty dłużej, działanie składników aktywnych osłabia się, co oznacza, że nie zapewnia on już pełnej ochrony przed promieniowaniem UV.
Jak prawidłowo aplikować krem z filtrem?
Jeśli prawidłowo aplikujesz krem z filtrem, w najlepszym przypadku nie będziesz mieć po lecie żadnych resztek w szafce, ponieważ zawsze przestrzegałaś zasady, że należy nakładać go obficie. Aby krem przeciwsłoneczny zapewniał pełną ochronę, na samą twarz aplikuj co najmniej czubatą łyżeczkę kosmetyku – a najlepiej jeszcze odrobinę więcej. Wszystkie partie ciała, które są narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, pokryj odpowiednią ilością kremu z filtrem. Pamiętaj jednak, że nawet odzież nie chroni w pełni przed promieniowaniem UV, dlatego najlepiej obficie nałożyć krem na całe ciało. Warstwę ochronną kremu przeciwsłonecznego powinnaś także regularnie odnawiać. Zasadne jest powtarzanie aplikacji najpóźniej co dwie, trzy godziny lub po kąpieli.
Jak zapewnić sobie odpowiednią ochronę przed słońcem?
Najlepszą ochronę przeciwsłoneczną dla swojego typu skóry znajdziesz, poznając potrzeby skóry i wymagania dotyczące ochrony przeciwsłonecznej. Krem z filtrem należy stosować regularnie i w połączeniu z odzieżą chroniącą przed promieniowaniem UV. Unikanie południowego upału i nawilżanie skóry przed i po ekspozycji na słońce kosmetykami do pielęgnacji ciała i produktami po opalaniu również pomaga chronić skórę. Wybrany krem z filtrem powinien zawsze zapewniać ochronę zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Oba rodzaje promieniowania mogą uszkodzić skórę – zarówno krótkotrwale, jak i długofalowo.
Ważne jest, aby aplikować krem przeciwsłoneczny również w pochmurne dni, ponieważ promieniowanie UV przenika przez chmury. Co prawda chmury zmniejszają intensywność promieniowania słonecznego o 10 do 50 proc., w zależności od rodzaju chmury, ale reszta promieniowania nadal przedostaje się nieprzefiltrowana. Jeśli dodatkowo zwracasz uwagę na to, jak długo Twój krem z filtrem jest przydatny do użycia i stosujesz go tylko wtedy, gdy jego skuteczność nie została osłabiona przez czynniki zewnętrzne, jesteś odpowiednio chroniona przed słońcem.
Ważne
Sprawdzać należy nie tylko termin przydatności kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Produkty po opalaniu również mogą stracić swoją skuteczność i powinny być kontrolowane pod kątem trwałości. Obowiązują przy tym podobne zasady jak w przypadku kremu przeciwsłonecznego.
Produkty po opalaniu
Okres przydatności kremu z filtrem przeciwsłonecznym – często zadawane pytania
Podsumowanie
Okres przydatności do użycia kremu z filtrem zależy od tego, czy tubka jest otwarta, czy nie. Okres trwałości otwartej tubki wynosi maksymalnie 12 miesięcy, natomiast nieotwartej do 30 miesięcy. Kluczowe znaczenie mają odpowiednie warunki przechowywania, ponieważ wysoka temperatura nie jest dobra dla kremu i może sprawić, że straci on swoją skuteczność. Przeterminowany krem lub mleczko z filtrem, które zmieniły konsystencję, zapach lub wygląd, należy zatem wyrzucić.